Zwiedzaj Gdańsk i poznaj jego style architektoniczne!

Jakie historie kryje w sobie Ratusz Starego Miasta i Wielka Zbrojownia? Czyja podobizna została umieszczona na szczycie wieży Ratusza Głównego Miasta? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejne spacery Gdańskich Miniatur z przewodniczką – Ewą Czerwińską i portalem iBedeker. 

 

Spacer jest drugą częścią Gdańskich Miniatur, spaceru w formie gry miejskiej, dotyczącego zabytków renesansu i manieryzmu w Gdańsku. Uczestnicy i uczestniczki poznają historię Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej, odwiedzą Zbrojownię, która dawniej pełniła funkcje magazynu broni, była jednym z największych takich obiektów w Europie i uważana jest za najwspanialszy zabytek manieryzmu w Gdańsku. Dalej szlak spaceru wiedzie do obecnego Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, który mieści się w jednej z najstarszych kamienic na Starym Mieście i kryje w sobie interesujące historie. Spotkanie zakończy się pod Bramą Wyżynną.

 

W sieni IKM przy ul. Długi Targ 39/40 wciąż można odebrać bezpłatną książkę ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury”. Znajduje się tam 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem podsumowującym wycieczkę. Idąc szlakami z książki poznajemy Stare i Główne Miasto, Długie Ogrody, Dolne Miasto, Zaroślak, Biskupią Górkę i Stare Przedmieście. Publikacja dostępna jest w IKM od 8 grudnia do wyczerpania zapasów.

 

Otwarte spacery dla wszystkich chętnych:

16 stycznia: „Style architektoniczne w Gdańsku – renesans i manieryzm, cz II” gra miejska-spacer dla rodzin i grup nieformalnych

11.00, start: ul. Elżbietańska 3, przed Domem Opatów Pelplińskich,

12.30, start: przed Bramą Wyżynną, ul. Wały Jagiellońskie 2a,

14.00, start: ul. Elżbietańska 3, przed Domem Opatów Pelplińskich.

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

 

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem.


Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież.


Poprzednie edycje poświęcone były: niezwykłym kobietom w historii Gdańska, fortyfikacjom miasta, kościołom, przytułkom i szpitalom, a w roku szkolnym 2015/2016 poświęcona jest stylom architektonicznym Gdańska.

Projekt i wykonanie: Mehowmy