Zrób gwiazdom zdjęcie i zgłoś się do konkursu

Centrum Hewelianum ogłosiło kolejną edycję konkursu astrofotograficznego AstroCamera 2014! Konkurs skierowany jest do wszystkich miłośników utrwalania astronomicznych zjawisk, czyli osób  które  fascynują zagadnienia tak bliskie Janowi Heweliuszowi.
 

AstroCamera to jedyny w Polsce cykliczny konkurs astrofotograficzny, który odbywa się od 2011 roku. Nagrodzone oraz wyróżnione w poprzednich edycjach prace były prezentowane między innymi na wystawie pokonkursowej w Centrum Hewelianum oraz publikowane na łamach czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.
 

W tegorocznej edycji konkursu wyznaczone zostały trzy kategorie: Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego oraz Astro-krajobraz. Do pierwszej kategorii będą zaliczane zdjęcia mgławic, gromad gwiazd, galaktyk i innych tego typu obiektów. Do drugiej kategorii należą zdjęcia planet, Słońca, Księżyca, komet, tranzyty, zaćmienia obiektów astronomicznych, itp. Z kolei w ramach kategorii Astro-krajobraz można zgłaszać zdjęcia przedstawiające obiekty astronomiczne na tle ziemskiego krajobrazu.
 

Uczestnik konkursu może zgłosić nie więcej niż pięć zdjęć, we wszystkich trzech kategoriach łącznie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne! Zgłoszenia można przesyłać drogą elektroniczną na adres  astrocamera2014@hewelianum.pl do 16 maja 2014 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w pierwszej połowie czerwca.

Projekt i wykonanie: Mehowmy