Zostań świętym Mikołajem

„Być jak św. Mikołaj” to akcja charytatywna organizowana od 1997 roku. Polega na obdarowywaniu paczkami świątecznymi ubogich rodzin, a jej podstawą jest praca gdyńskich wolontariuszy, którzy pomagają zbierać żywność i produkty, przekazane później potrzebującym.

 

Akcja charytatywna „Być jak św. Mikołaj” w tym roku organizowana jest w Gdyni po raz czternasty. Początkowo (jako „Pogotowie św. Mikołaja”) była częścią ogólnopolskiej akcji Radia Zet i Stowarzyszenia „Dzielimy się tym, co mamy”. Pierwszą akcję zorganizowali członkowie Polskiej YMCA. Od roku 2011 akcja „Być Jak Święty Mikołaj” jest organizowana przez Stowarzyszenie Gdyńska Paczka, którejest organizacją pozarządową, skupiającą ludzi realizujących się w pomaganiu lokalnej społeczności. Głównym celem akcji jest dotarcie ze świątecznymi paczkami do najuboższych dzieci i ich rodzin, którzy w tym roku nie mogą liczyć na świąteczne prezenty pod choinką. W role Mikołajów roznoszących paczki, wcielają się jak co roku wolontariusze, którzy wcześniej, podczas dyżurów w supermarketach, zbierać będą potrzebne do wykonania paczek produkty.

 

Co zbierają wolontariusze?

Słodycze, zabawki, kaszki i produkty dla niemowląt i małych dzieci, artykuły sypkie (kasze, ryż, cukier) i takie, które mają długi okres przydatności do spożycia. Prowadzona jest także zbiórka pieniędzy.

 

Gdzie podzielić się produktami?

W tym roku w akcji biorą udział: sklep Spożywczy „ABC” Oksywie, ALMA Redłowo, LIDL Witomino, LIDL Grabówek, LIDL Obłuże, LIDL Karwiny, Centrum Handlowe „Wzgórze”. Na ulicy Świętojańskiej w Gdyni prowadzona jest zbiórka pieniędzy do puszek.

 

Jak wesprzeć akcję?

Przyjść do któregoś z wymienionych wyżej sklepów, podzielić się swoimi zakupami lub wejść na stronę http://www.mikolaje.org/register.html zarejestrować się i wesprzeć akcję jako wolontariusz.

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy