Zobacz jak wygląda jeden dzień w Sanatorium

„Sanatorium” przedstawia jeden dzień z życia kurortu. Całość opowiedziana jest z przymrużeniem oka, a główny wątek stanowi historia pewnej odnowionej po latach miłości, Wandy i Jasia, którzy kiedyś pracowali wspólnie w teatrze.


Spektakl jest dziełem przede wszystkim seniorów i seniorek ze Stowarzyszenia Seniorów „Starsi”, koła seniora nr 5 oraz młodych trójmiejskich artystów: Eweliny Damps, Magdaleny Kasy, Katarzyny Wyborskiej i Ignacego Wiśniewskiego. Już w piątek 28.06.2013 o godzinie 16:00 w Projektorni GAK, będzie można zobaczyć spektakl ponownie. Wstęp wolny.

 

„Sanatorium” to próba zmierzenia się ze wszystkimi aspektami życia tych specyficznych uzdrowisk – z atmosferą i regułami tego miejsca, życiem towarzyskim i ich wpływem na dalsze losy beneficjentów sanatorium, nonsensami służby zdrowia itp. Ważne jest, że scenariusz spektaklu zrodził się z rozmów i improwizacji podczas cyklicznych spotkań seniorów i artystów. Aby lepiej poznać i zrozumieć specyfikę funkcjonowania sanatorium grupa wybrała się do jednego z sopockich uzdrowisk. Tam przeprowadzone zostały rozmowy z kuracjuszami i pracownikami, co znacznie wzbogaciło scenariusz.

 

Do projektu włączyły się aktywne osoby starsze, które chcą rozwijać swoje pasje – nie zamierzają tracić życia na bezproduktywne siedzenie przed telewizorem, lecz wolą same występować. Tymczasem młodzi artyści przekazują seniorom swoją wiedzę, ukierunkowują ich, tak aby wspomnienia osób 55+ i ich pomysły uzyskały artystyczny wyraz.

 

Premiera spektaklu odbyła się w Projektorni GAK 19 kwietnia.

 

Organizator: Stowarzyszenie Seniorów „Starsi”

Partnerzy: Seniorzy w Akcji, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Projektornia GAK.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Patronat medialny: trojmiasto.pl, gdansk.pl, portal KIWI

Projekt sfinansowano ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Seniorzy w akcji”.


Fot. Adam Bogdan

Projekt i wykonanie: Mehowmy