Zjawa IV przepłynęła z Ameryki do Euopy

Harcerski jacht Zjawa IV, która w latach 2015 – 2016 realizuje wyprawę pamięci Władysława Wagnera, pierwszego Polaka który opłynął kulę ziemską przepłynęła Ocean Atlantycki z Bermudów na Azory.Trasę liczącą ponad 3200 km jacht pokonał w 22 dni. Po drodze załoga walczyła z ciszą, silnym wiatrem i… nudą.

 

Jacht wypłynął 5 kwietnia 2016 w St. Georges na Bermudach pod komendą kpt. Marka Rundsztuka. W drodze na Azory Zjawa IV napotkała kilkakrotnie rozległe pasma bez wiatru. Aby zdążyć na czas, konieczne było wspomaganie się silnikiem. W dłużej perspektywie okazało się, że jeśli czas bez wiatru się przedłuży, może zabraknąć paliwa. Na szczęście kilkaset mil przed Azorami rozwiało się na tyle, że można było odstawić silnik, co żeglarze przyjęli z ulgą, bo w zbiornikach zostało bardzo niewiele ropy. Do Horta na Azorach Zjawa w nocy z 25 na 26 kwietnia 2016.

 

Rejs przez Atlantyk dostarczył załodze wszystkiego co może dostarczyć Ocean żeglarzom: ogromne fale, silne wiatry i sztormy, ale też wspomnianą ciszę i nerwowe oczekiwanie na wiatr.

 

Wyprawę Zjawa IV rozpoczęła 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni. Początkowo płynęła trzymając się wzdłuż wybrzeża Europy do Lizbony i Gibraltaru. Potem odwiedziła marokański Rabat a następnie przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie dopłynęła na Wyspy Zielonego przylądka skąd w listopadzie wykonała skok przez Atlantyk na Barbados i do Martyniki. Poprzednie pokonanie Atlantyku, drogą pasatową zajęło 16 dni w doskonałych warunkach atmosferycznych. Święta i sylwestra Zjawa spędziła na Karaibach a następnie popłynęła na Brytyjskie Wyspy Dziewicze – odwiedzając miejsca w których żył Władysław Wagner.

 

Następnie przez Jamajkę, Kubę i Tampę Zjawa dopłynęła do Miami, skąd rozpoczął się powrót Zjawy do Europy. Po rejsie na Bermudy rozpoczął się właściwy rejs przez Atlantyk.

 

Przed zjawą blisko 20 dniowy pobyt na Azorach, skąd 21 maja rozpocznie się ostatni XXII etap wyprawy – do Lizbony. Zakończenie wyprawy planujemy na 4 czerwca 2016 roku w Lizbonie.

 

Wyprawa ma charakter etapowy. Każdy może w dowolnym momencie dołączyć do załogi wykupując 7 lub 14 dniowe rejsy podczas wyprawy.

 

Zjawa IV z Lizbonie przejdzie inspekcję Urzędu Morskiego i popłynie na Morze Śródziemne gdzie spędzi wakacje. Jesienią wróci do Polski przez Brest, Dublin, Kanał Kaledoński i Amsterdam. Powrót do Gdyni planowany jest na 5 listopada 2016.

 

Zjawa IV to kontynuatorka jachtów o tej samej nazwie (Zjawa I, Zjawa II i Zjawa III) na których Władysław Wagner w latach 1932 – 1939 opłynął, jako pierwszy Polak Kulę Ziemską. Zjawa IV została wyprodukowana w Szwecji w 1949 roku jako kuter ratowniczy. Służbę ratowniczą pełniła w Polskim Ratownictwie Okrętowym do końca lat 70 ubiegłego wieku, kiedy to została przekazana Związkowi Harcerstwa Polskiego z przeznaczeniem na jacht wyprawowy. W 1983 roku, po przebudowie podniesiono banderę na jachcie, który kontynuował szczęśliwą nazwę jachtów Wagnera. Zjawa IV w swej bogatej historii opłynęła przylądek Horn, brała udział w regatach Columbus w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku, pływała po Morzu Bałtyckim, Północnym, Śródziemnym i Czarnym. Przed obecna wyprawą Zjawa IV przeszła półtoraroczny remont generalny.

 

Armatorem Zjawy IV jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

Projekt i wykonanie: Mehowmy