Zimowe wsparcie dla bezdomnych

Zima to dla wielu szczególnie ciężki okres w roku – krótkie dni, brak słońca za oknem i niskie temperatury.  Marzymy wtedy o wycieczce do ciepłego kraju, marzymy o kawie z zatopionym w  środku piernikiem, marzymy o dobrym winie i skarpetkach z merynosów. Niektórzy marzą jednak tylko o jednym: o domu.


Osobom bezdomnym głównie pomagają Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Gdyńska placówka właśnie zaczyna zimową akcję wsparcia bezdomnych.

 

W Gdyni znajduje się pięć schronisk dla osób bezdomnych, w których jest 206 miejsc. Dodatkowo gdyński MOPS podpisał umowy z innymi placówkami tego typu w Trójmieście, dzięki czemu do dyspozycji bezdomnych są 373 miejsca. Do Ośrodka może zgłosić się każda osoba bezdomna, która potrzebuje pomocy. Jak deklaruje MOPS – Takie osoby mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy min: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Mają także możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z  bezdomności. –

 

Pomocną dłoń w kierunku takich osób mogą wyciągnąć również inni obywatele miasta. Przygotowane zostały specjalne linie telefoniczne, na które każdy z nas może zgłaszać obecność osób bezdomnych, które potrzebują pomocy. W Gdyni takimi sprawami zajmują się Zespół ds. Bezdomnych (tel. 058 662 00 11) oraz całodobowo Centrum Powiadamiania Ratunkowego (tel. 058 660 22 03) i Straż Miejska (tel.  986). W Gdańsku natomiast można zadzwonić do Referatu ds. Osób Bezdomnych MOPSu (tel. 058 342 18 55 ), oficera dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986) lub Policji (tel. 997 lub 112) oraz noclegowni przy ul. Żaglowej (tel. 058 342 13 14 ).

 

W województwie pomorskim co dwa lata organizowane jest badanie socjodmograficzne osób bezdomnych. W tym roku ruszy ono 9 grudnia i będzie koordynowane przez Pomorskie Forum na Recz Wychodzenia z Bezdomności. Spis dostarczy nam informacji m.in. o tym, ilu bezdomnych żyje na terenie województwa, jaki jest ich stan zdrowia oraz przyczyny bezdomności. Zakończenie badania planowane jest na koniec grudnia, a szczegółowy raport ma pojawić się na początku przyszłego roku. W przedsięwzięcia zaangażowanych jest około 50 osób. Wśród nich znajdują się m.in. pracownicy MOPS, SOK, wolontariusze z UG oraz policjanci i strażnicy miejscy.

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

 

 

Foto: eisenbahner

Projekt i wykonanie: Mehowmy