Zimowe dokarmianie ptaków

Ujemne temperatury panują w mieście na tyle długo, że skrzydlatym mieszkańcom miasta znalezienie pokarmu, może sprawiać trudność. Dlatego warto włączyć się do pomocy i rozpocząć regularne dokarmianie. Decydując się na to samodzielnie, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Można również zgłosić się do gdyńskiego wydziału środowiska, które rozpoczęło dystrybucję ziaren.

Regularne i prawidłowe dokarmianie zimą jest bardzo ważne, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieumiejętne dożywianie ptaków może im zaszkodzić. Powodów jest wiele. Przede wszystkim stałe dokarmianie może doprowadzić do utraty zdolności zdobywania pokarmu. Uzależniamy je wówczas od siebie i nawet nie próbują szukać źródeł naturalnego pokarmu. Po co mają go szukać, skoro człowiek im go dostarcza. Nie zawsze jednak robi to regularnie i zdarza się, że ptaki czekając na pokarm głodują – mówi Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska gdyńskiego magistratu.

Kiedy pogoda sprawia, że ptaki mają problem ze znalezieniem pożywienia, wtedy możemy włączyć się do akcji. Powinniśmy jednak pamiętać, że różne gatunki ptaków, mają też różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki takie jak: sikory, kowaliki, wróble, najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Ptaki wodne, czyli łabędzie i kaczki, należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, surowymi lub gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami bez soli – tłumaczy Dorota Marszałek-Jalowska.

Warto też zrezygnować z nawyku, jakim jest dokarmianie ptaków suchym chlebem. Powinien być świeży i wykładany w takich ilościach, którą ptaki będą w stanie skonsumować. Ale jednocześnie należy zaznaczyć, że chleb to karma uzupełniająca i ptaki będą naprawdę wdzięczne, jeżeli zdecydujemy się na zakup ziarna, słoniny i warzyw.

Gdyński Wydział Środowiska rozpoczął wydawanie karmy, wszystkim tym, którzy zdecydują się na zimowe dożywanie skrzydlatych mieszkańców miasta. Po mieszankę ziaren można się zgłaszać w każdy wtorek w godzinach 13.30-15.00 w budynku przy ul. 10 Lutego (informacja w portierni).

Projekt i wykonanie: Mehowmy