Zimno? Gorąca Hiszpania i Grecja czeka na wolontariuszy

To propozycja długoterminowego wolontariatu zagranicznego. Oprócz pracy wolontariusze przez kilka miesięcy będą mieszkać w ciepłej Hiszpanii, Grecji i nieco chłodniejszych Niemczech i Ukrainie. Zapisy trwają do końca marca.
 
 
Program wolontariatu długoterminowego jest bardzo bogaty i obejmuje różne zajęcia. I tak podczas 6 miesięcy w greckim Xylokastro, wolontariusze podejmą pracę w przedszkolu, lub w organizacji pozarządowej. Hiszpania to między innymi 10 miesięczny wolontariat przy organizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych w Santander. Nieco krócej, bo 8 miesięcy potrwa praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Do Berlina pojadą jedynie mężczyźni – takie wymagania stawia organizator. Praca z osobami niepełnosprawnymi potrwa tu 12 miesięcy.
 

Oprócz przejazdu za granicę, zakwaterowania, pracy, wyżywienia i kieszonkowego, wolontariusz dostaje wiele więcej. To świetny start w dorosłość, szkoła samodzielności i nawiązywania międzynarodowych przyjaźni, które potem trwają latami. To idealna okazja, żeby sporo się nauczyć, zdobyć nowe doświadczenia, a do tego zrobić coś pożytecznego i zaangażować się w działalność wybranej organizacji – mówi Aleksandra Sadowska z Centrum Współpracy Młodzieży.

 
Rok pracy na Ukrainie to praca z lokalną młodzieżą z Chernivtsi. Wolontariusze będą prowadzić zajęcia na miejscowym uniwersytecie, promować aktywny i zdrowy tryb życia, a także pomagać przy realizacji imprez okolicznościowych.  Takie doświadczenie mają już na koncie Magda i Ola, które w ramach projektu spędziły 12 miesięcy w Doniecku:  Poznałyśmy wielu fantastycznych ludzi, umiemy grać w Uno, lepiej niż wcześniej  potrafimy radzić sobie z różnicami kulturowymi, łatwiej nam się nawiązuje znajomości, ale też bardziej doceniamy te stare, polskie. Wolontariat to niezapomniana przygoda łącząca bezinteresowną pracę dla innych z dobrą zabawą w międzynarodowym towarzystwie. Wiele się też nauczyłyśmy. Nie tylko podciągnęłyśmy swój rosyjski, ale również poznawałyśmy ukraiński sposób myślenia. Zrozumiałyśmy, że rzeczy oczywiste dla nas, niekoniecznie są oczywiste dla Ukraińców. Podczas licznych podróży poznawałyśmy kraj oraz ludzi w nim mieszkających i świetnie się przy tym bawiłyśmy. 

 
Lista kryteriów jakie należy spełnić żeby wziąć udział w wolontariacie, jest dostępna na stronie Centrum Współpracy Młodzieży w zakładce wolontariat międzynarodowy. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca.

Projekt i wykonanie: Mehowmy