Zatrzymane chwile

Dla każdego Związek Radziecki kojarzy się przede wszystkim z uciskiem władzy komunistycznej i nieustanną walką z ideologią socjalistyczną. Istnieje jednak grupa ludzi, która stara się ukazać piękno tamtego okresu dzięki świetnie zachowanej architekturze modernistycznej.


W Gdańsku pokazuje to wystawa fotografii i filmów Kristiny Inčiūraitė i grupy Cooltūristės, zawierających zapierające dech w piersiach obrazy idealistycznej architektury radzieckiej jako krajobrazu wspomnień z tamtego okresu.


Kolekcje dzieł  będzie można podziwiać od 28 marca do 27 kwietnia, od godziny 18:00 w CSW Łaźnia przy ulicy Strajku Dokerów 5 w Gdańsku. Sztuka artystów  to ukazanie piękna utopijnej architektury radzieckiej. Twórcy przedstawili modernistyczny pejzaż miejski. Został  on przetworzony na kilka sposobów, m.in. na semantyczny, funkcjonalny i osobisty. Pierwsza warstwa określa  jakiej zmianie uległy  nazwy ulic i budynków. Funkcjonalna – to przeobrażenia infrastruktury architektonicznej. Zmiany osobiste  to wehikuł czasu, który ma za zadanie stworzyć  fikcyjną przeszłość opartą na nowej rzeczywistości.  Fotografie i filmy Kristiny Inčiūraitė oraz grupy Cooltūristės odsłaniają  wszystkie aspekty ukrytej historii w różnych miejscach. Artyści uważają, że radzieckie budynki modernistyczne są nadal nawiedzane przez duchy starych czasów, a ich mity generują nowe historie i wyobrażenia.


Kristina Inčiūraitė jest jedną z najciekawszych współczesnych artystek litewskich.  Domeną twórczyni jest  konkluzja  rzeczywistości i fikcji, a także powiązań między wyobrażoną i rzeczywistą historią. Osobiste badania historyczne Inčiūraitė opierają się na intensyfikacji doświadczenia teraźniejszości, a nie na naukach archeologii i etnografii.  Dzięki talentowi  Kristiny widz zamiast biernie oglądać obrazy,  angażuje się w budowę opowieści przez łączenie własnej wersję historii z ujęć i narracji. Więcej info na stronie Łaźni TUTAJ.Przemysław Kobus

 

 

 

 

 

Foto: deviantart

Projekt i wykonanie: Mehowmy