Dla każdego Związek Radziecki kojarzy się przede wszystkim z uciskiem władzy komunistycznej i nieustanną walką z ideologią socjalistyczną. Istnieje jednak grupa ludzi, która stara się ukazać piękno tamtego okresu dzięki świetnie zachowanej architekturze modernistycznej.
W Gdańsku pokazuje to wystawa fotografii i filmów Kristiny Inčiūraitė i grupy Cooltūristės, zawierających zapierające dech w piersiach obrazy idealistycznej architektury radzieckiej jako krajobrazu wspomnień z tamtego okresu.
Kolekcje dzieł będzie można podziwiać od 28 marca do 27 kwietnia, od godziny 18:00 w CSW Łaźnia przy ulicy Strajku Dokerów 5 w Gdańsku. Sztuka artystów to ukazanie piękna utopijnej architektury radzieckiej. Twórcy przedstawili modernistyczny pejzaż miejski. Został on przetworzony na kilka sposobów, m.in. na semantyczny, funkcjonalny i osobisty. Pierwsza warstwa określa jakiej zmianie uległy nazwy ulic i budynków. Funkcjonalna – to przeobrażenia infrastruktury architektonicznej. Zmiany osobiste to wehikuł czasu, który ma za zadanie stworzyć fikcyjną przeszłość opartą na nowej rzeczywistości. Fotografie i filmy Kristiny Inčiūraitė oraz grupy Cooltūristės odsłaniają wszystkie aspekty ukrytej historii w różnych miejscach. Artyści uważają, że radzieckie budynki modernistyczne są nadal nawiedzane przez duchy starych czasów, a ich mity generują nowe historie i wyobrażenia.
Kristina Inčiūraitė jest jedną z najciekawszych współczesnych artystek litewskich. Domeną twórczyni jest konkluzja rzeczywistości i fikcji, a także powiązań między wyobrażoną i rzeczywistą historią. Osobiste badania historyczne Inčiūraitė opierają się na intensyfikacji doświadczenia teraźniejszości, a nie na naukach archeologii i etnografii. Dzięki talentowi Kristiny widz zamiast biernie oglądać obrazy, angażuje się w budowę opowieści przez łączenie własnej wersję historii z ujęć i narracji. Więcej info na stronie Łaźni TUTAJ.
Przemysław Kobus
Foto: deviantart