Zakupy, które chronią zasoby naturalne


Ryby są jednym z najbardziej wskazanych elementów zdrowej diety. Polacy coraz chętniej po nie sięgają. Decydując się na pstrąga, karpia czy łososia, warto zwrócić uwagę na fakt czy sklep, w którym dokonujemy zakupu, prowadzi politykę sprzedaży uwzględniającą odbudowę łowisk i zrównoważony rozwój poszczególnych gatunków ryb.


Dla sieci Auchan jest to podstawowa zasada działania działu zakupu ryb w każdym sklepie. Ochrona środowiska naturalnego jest bardzo ważnym elementem wizji firmy. Kupując ryby w Auchan, klient może być pewien, że pochodzą one od sprawdzonych dostawców, którzy świadomie wykorzystują zasoby polskich i zagranicznych wód. Firma prowadzi specjalne szkolenia dla pracowników działów ryb z zakresu dobrostanu ryb oraz wpływu czynników środowiskowych na jakość ryb. W każdym sklepie Auchan, w dziale rybnym spotkamy pracownika z certyfikatem z tego zakresu.

 

Ochrona gatunków kluczową zasadą

Wybierając dostawcę do działu rybnego, Auchan zwraca uwagę przede wszystkim na ochronę gatunków. Wymiary ochronne ryb to wykaz poszczególnych gatunków ryb oraz dolnej granicy ich wielkości, poniżej której złowienie danego gatunku jest zabronione. Celem tych ograniczeń jest dbanie o prawidłowy rozwój danych gatunków z całego rybostanu. W przypadku ryb pochodzących z połowów na Morzu Bałtyckim,kluczowa jest zasada okresów ochronnych. Kupując w Auchan dorsza możemy mieć pewność, że został złowiony przez dostawcę, który przestrzega okresów ochronnych, pozwalających na dalszy rozwój gatunku. Podobnie jest z rybami z zasobów śródlądowych. Potwierdzają to specjalne zezwolenia wydawane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Bezpieczna hodowla

Obecnie ryby hodowlane stanowią 70% oferty Auchan. Dominuje w niej łosoś, pstrąg i karp. Każdy łosoś norweski, którego kupujemy w sieci, pochodzi od jednego dostawcy – Marine Harvest. To jeden z największych producentów ryb łososiowatych na świecie. Ryby z jego hodowli są objęte systemem kontroli, gwarantującym prowadzenie chowu ryb w sposób jak najmniej zagrażającym środowisku. W przypadku pstrąga dostawca prowadzi hodowlę na terenie obszaru Natura 2000 i posiada specjalny certyfikat z tego zakresu oraz uruchomił m.in. własną oczyszczalnię ścieków. Dodatkowo Auchan, od czasu otwarcia pierwszego sklepu w Polsce, prowadzi współpracę z Instytutem Rybactwa w zakresie zakupu i certyfikowania działań związanych z hodowlą i dobrostanem ryb.

 

Od 15 lat w trosce o społeczeństwo i naturę

Troska o środowisko i zachowanie zasobów naturalnych jest jednym z kluczowych filarów strategii zrównoważonego rozwoju Auchan. Firma realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju od początku działalności w Polsce, wyznacza cele i prowadzi działania w 4 kluczowych obszarach: miejsce pracy, rynek, społeczeństwo i środowisko. Sieć regularnie raportuje swoje dokonania i rezultaty w zakresie odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. W tym roku Auchan dołączył także do Światowego Paktu ONZ Global Compact, stanowiącego zbiór zasad do zarządzania przedsiębiorstwem w sposób etyczny i odpowiedzialny. Więcej informacji na temat działalności społecznej i zrównoważonego rozwoju Auchan można znaleźć na stronie www.auchan.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy