Żaglowce coraz bliżej

Za 3 dni Gdynia stanie się żeglarską stolicą Polski. W dniach 2-5 września przy Skwerze Kościuszki zagoszczą żaglowce z całego świata w ramach The Culture 2011 Tall Ships Regatta.


Już po raz piąty Gdynia staje się gospodarzem zlotu. Środowisku żeglarskiemu bardzo przypadło do gustu miasto z morza i marzeń. Na czas przebywania kilkudziesięciu żaglowców w Gdyni przewidziano moc atrakcji – koncerty, pokaz sztucznych ogni oraz przemarsz załóg ulicami miasta. W piątek około godziny 20, po oficjalnym otwarciu zlotu, rozpocznie się koncert na plaży Śródmieście. Na scenie taneczne show zaprezentuje Afrocarnawal. Muzyczną oprawę zapewnią Calle Sol i Afromental. Imprezę poprowadzi Oliwier Janiak. Kolejne dwa dni należeć będą do zespołów szantowych, które zagrają w klubach oraz na plaży Śródmieście. Ponadto w sobotę każdy, kto zdecyduje się spędzić czas w Gdyni, będzie mógł podziwiać paradę załóg żaglowców w towarzystwie orkiestry ulicznej. W ostatnim dniu zlotu żaglowców, około godziny 17, odbędzie się wielka parada z udziałem wszystkich jednostek odwiedzających Gdynię. Na horyzoncie w tym samym czasie pojawią się małe żaglówki i jachty w towarzystwie największych żaglowców na świecie, m.in. rosyjskiego Sedova oraz litewskiego Brabandera.


Tegoroczne The Culture 2011 Tall Ships Regatta ma na celu promocję kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. W czasie trwania zlotu żaglowców Gdynia będzie tętnić życiem. To dobry moment, aby w radosny sposób pożegnać wakacje, zrelaksować się i dowiedzieć czegoś nowego o życiu na morzu.


Justyna Bastrzyk

Projekt i wykonanie: Mehowmy