Zadbaj o podwórko – dostaniesz coś w zamian

Kilka dni temu, rozpoczął się program „Wspólnie zadbajmy o nasze podwórko”, który ma na celu poprawę estetyki podwórek w Gdańsku.

 

Akcja ma na celu poprawienie wizerunku gdańskich podwórek. Organizatorzy chcą by zaangażowanie mieszkańców sprawiło, że otaczająca nas przestrzeń zazieleni się i stanie się miejscem wypoczynku i rekreacji. Przekazanie materiałów niezbędnych do zmian ma być impulsem do aktywizacji mieszkańców, by samodzielnie zadbali o estetyczną stronę swojego najbliższego otoczenia. W ramach programu miasto zapewni wspólnotom mieszkaniowym elementy budowlane, sadzonki zieleni i nasiona, które będzie można wykorzystać do zagospodarowania przestrzeni. Otrzymać będzie można między innymi płyty chodnikowe, kostkę brukową, żwir, piasek, sadzonki drzew i krzewów oraz nasiona traw i kwiatów. Co więcej, liczyć będzie można na pomoc ze strony studentów Politechniki Gdańskiej Sopockiej Szkoły Wyższej, którzy udzielą wskazówek dotyczących zagospodarowania podwórek. Jednak o sposobie wykorzystania przekazanych środków zadecydują sami mieszkańcy, których zadaniem będzie po pierwsze przygotowanie koncepcji, a po drugie wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem.

 

Aby wziąć udział w programie należy do 14 maja złożyć w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych formularz zgłoszeniowy wraz z koncepcją zagospodarowania podwórka. Weryfikacją wniosków zajmie się specjalnie powołana Komisja, która następnie sporządzi wykaz materiałów, które otrzymają poszczególne wspólnoty. Jesienią, po zakończeniu akcji i wykonaniu zgłoszonych koncepcji, wybrane zostaną najciekawsze realizacje, a autorzy najlepiej zagospodarowanych podwórek otrzymają dodatkowe nagrody.

 

Zasady uczestnictwa w programie, formularze oraz wykaz materiałów, które można otrzymać znajdują się na stronie:

http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,97,21637.html

 

 

Kaja Chmielewska

 

 

 

 

Foto: B-May

Projekt i wykonanie: Mehowmy