(Za)czytani w Gdańsku

Już w najbliższy weekend trzecia odsłona projektu pt. (Za)czytani w Gdańsku. W dniach 26 – 27 września Fundacja Gdańska oraz Miasto Gdańsk zaprasza wszystkich serdecznie na Długi Targ i Zielony Most, gdzie czekać będzie na Was moc atrakcji związanych z książkami i czytaniem. W programie przewidziane zostały m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, kiermasz książek oraz spotkania z gdańskimi autorami. Każdy chętny będzie mógł również odczytać fragment ulubionej książki w specjalnie przygotowanej „Zaczytanej Altanie”.

W programie również warsztaty literackie dla dzieci, gra miejska oraz po raz pierwszy w Gdańsku – Próba Ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu na głos fragmentu dzieła Güntera Grassapt. „Blaszany bębenek”!

 

 

Impreza odbywać się będzie w godz. 11.00 – 17.00. Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje dla wszystkich zainteresowanych:


 

 

Silent Book – w specjalnie przygotowanej strefie Silent Book uczestnicy projektu będą mogli doświadczyć unikatowego przeżycia – w specjalnych, bezprzewodowych słuchawkach będzie można odtworzyć sobie fragmenty różnych audiobooków. Doświadczenie to ma uświadomić uczestnikom, że książki można zarówno czytać, jak i słuchać. Zostaną przygotowane dwa rodzaje zestawów – dla dorosłych oraz dla dzieci.


 

Autobusowa czytelnia – jak wiadomo podczas długich tras najlepiej umilić sobie czas dobrą książką, a że podczas naszego Weekendu z książką, dobrych publikacji nie zabraknie, postanowiliśmy urozmaicić wszystkim weekend autobusową czytelnią z prawdziwego zdarzenia, w której nie tylko będzie można przystanąć i poczytać dobrą książkę, ale taką książką będzie można również się wymienić. W autobusowej czytelni zostanie przygotowana strefa bookcrossingu. Bookcrossing to nic innego, jak wymiana książek: Ty zostawiasz swoją w zamian za inną, dostępną na miejscu i to całkowicie bezpłatnie.


 

Spotkania z autorami – dla wszystkich książkowych smakoszy organizatorzy przygotowali coś zupełnie wyjątkowego – spotkania z gdańskimi autorami. Wśród nazwisk znajdują się takie znakomitości, jak: Waldemar Nocny, Emma Popik, czy Barbara Piórkowska.


 

Zaczytana Altana – czytanie na głos to sposób na ćwiczenie koncentracji i uwagi. Dodatkowe modulowanie głosu podnosi wartości książki wśród słuchaczy; książka staje się ciekawsza. Podczas Weekendu z książką każdy zainteresowany będzie mógł przeczytać fragment swojej ulubionej publikacji w specjalnie przygotowanej Zaczytanej Altanie, która stanie na Długim Targu.


 

Próba Ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu fragmentu dzieła Güntera Grassa – po raz pierwszy w Gdańsku wszyscy mieszkańcy oraz turyści będą mieli okazję wziąć udział w Próbie Ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu fragmentu dzieła Güntera Grassa pt. „ Blaszany bębenek”. Próba odbędzie się w niedzielę, 27 września na Długim Targu vis a vis Zaczytanej Altany. Zbiórka w celu odebrania wydrukowanych fragmentów o godzinie 11.30. Niech wszyscy gdańszczanie przyłączą się do ustanowienia rekordu!


 

Spacery śladami książek – nic tak dobrze nie wpływa na adaptację wiedzy, jak piękne otoczenie i ciekawy przewodnik, a wszystkiego tego można doświadczyć podczas uczestnictwa w spacerach poświęconym książkom gdańskim i o Gdańsku. Spacery odbędą się w ciągu dwóch dni wydarzenia (26-27.09) w godzinach: 11.00, 12.15 oraz 13.30. Tegorocznym przewodnikiem będzie Aleksander Masłowski. 

 

 

 

 

Foto: beavertonlibrary.org

Projekt i wykonanie: Mehowmy