Wywiad KIWI: Rozmowa z ratownikiem WOPR Michałem Czerkasem

Michał Czerkas – Ratownik WOPR, od trzech lat pracuje nad morzem, w ubiegłym roku był kierownikiem kąpieliska morskiego w Jantarze.

 

KIWI: Trudno zostać ratownikiem?

Michał Czerkas: Zostać ratownikiem może każdy… Wystarczy mieć skończone 14 lat (z tego co dobrze pamiętam, ponieważ zmieniły się przepisy). Aby dostać się na kurs ratownika wystarczy mieć pieniądze (ok 400zł) oraz popłynąć na 50m poniżej 45s (jest to bardzo niski próg) Jednym słowem… Młodszym ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego może zostać KAŻDY – to mnie przeraża.

 

Tytuł ratownika dzieli się na kilka stopni. Aktualnie jest ich bodajże 6. Pierwszym i najczęściej spotykanym jest stopień – Młodszego Ratownika WOPR. Kiedyś kurs na ten stopień trwał bardzo długo – ok. pół roku. Teraz z tego co słyszę to trwa 2-3 weekendy. Ludzie szkoleni są na wiele sposobów. Uczą się holowania topielców, różnych węzłów, a także podstaw pierwszej pomocy. Zyskując stopień Młodszego Ratownika nie możemy pracować na własną rękę. Musimy być pod nadzorem kogoś starszego stopniem, np. Ratownika WOPR.

 

KIWI: Jakie wymagania Ty byś dołożył?

Michał Czerkas: Gdybym ja miał o tym decydować to zapewne zaostrzył bym bardzo próg oraz kryteria przyjmowania kandydatów na kurs (wiek, czas na 50m, warunki fizyczne). Wymagałbym dość wysokich umiejętności pływackich oraz pozytywnego przejścia badań psychologicznych. Jednak gdyby zostało to wprowadzone w życie to nasze plaże świeciłyby pustkami – nie mielibyśmy ratowników. Wymagania również zależą np. od tego gdzie dana osoba chciałaby pracować. Aby pracować na basenie raczej nie trzeba mieć mega kondycji oraz sprawności fizycznej. Tam się praktycznie nigdy nic nie dzieje. Jeziora i rzeki… Ludzie kąpią się tam dość rzadko, a ratownicy bardziej wypoczywają.

 

KIWI: Co robi ratownik na plaży? Jakie są jego obowiązki?

Michał Czerkas: Obowiązkiem ratownika na plaży jest przestrzeganie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie kąpieliska – jest to zarówno woda jak i ląd. Ratownik powinien nie dopuszczać do picia alkoholu oraz wchodzenia do wody ludzi pod wpływem. Bacznie obserwować teren kąpieliska strzeżonego, które jest ograniczone żółtymi oraz czerwonymi bojami. Reagować na każdy podniesiony alarm, patrolować plażę ze stanowiska (pomost, wieża), z lądu oraz z wody (łódka, motorówka, skuter). Każda plaża ma swój regulamin, który ratownik powinien znać oraz powinien pilnować, aby ludzie się do niego stosowali.

 

KIWI: Jakie błędy ludzie najczęściej popełniają kiedy wchodzą do wody?

Michał Czerkas:  Wchodzą pod wpływem alkoholu, gwałtownie wskakują do zimnej wody z wysoką temperaturą ciała, co najczęściej zmierza do wstrząsów termicznych. Wypływają za obszar ograniczony czerwonymi bojami oraz zasypiają na materacach, które odpływają w głąb akwenu.

Projekt i wykonanie: Mehowmy