Wytrop solidarność

Kroczek po kroczku, podążaj śladami, a na drodze szukaj znaków solidarności. W sobotę 20 sierpnia od godziny 13:00 w gdańskim Brzeźnie z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych wystartuje program „Zrozumieć sierpień”.

 

Wydarzenie otworzy Projektornia Gdański Archipelag Kultury, gdzie przez cały dzień odbywać się będzie zbiórka pamiątek dotyczących Solidarności i opozycji demokratycznej. Punktem kulminacyjnym będzie jednak gra dzielnicowa – „Śladami solidarności”. Jak mówią organizatorzy – Europejskie Centrum Solidarności, gra ma na celu pokazać i przybliżyć różne formy aktywności społecznych, centrum obywatelskich i kulturalnych, jakie dzieją się w dzielnicach. Trasa gry jest jednocześnie mapą lokalnych inicjatyw prospołecznych, a więc kół i klubów hobbistycznych, domów opieki i kultury, stowarzyszeń, fundacji oraz innych organizacji pozarządowych. Miejsca, w których owe organizacje mają swoje siedziby, tworzą kolejne punkty gry.

 

O godzinie 14:00 będzie można spotkać się z gościem specjalnym gry dzielnicowej – Henryką Krzywonos, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych, a przede wszystkim: byłą mieszkanką Brzeźna. Godzinę później będzie można wziąć udział w warsztatach street art. Sierpniowe świętowanie zakończy kino plenerowe.

 

Całe wydarzenie będą na bieżąco wspierać wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – Na grę dzielnicową zgłosiło się już kilka osób, ale oferta jest nadal aktualna i wciąż potrzebujemy wolontariuszy. Żeby wziąć udział w tym wydarzeniu należy aplikować na portalu Kiwi (www.kiwi.org.pl). W wyszukiwarce ofert należy znaleźć ofertę: „Śladami solidarności – gra miejska” i na samym dole kliknąć aplikuj – mówi Ania Sikorska, kierownik Biura Pośrednictwa Wolontariatu z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Projekt i wykonanie: Mehowmy