Wystawione – wywiezione

W wiosennej edycji wystawek odpadów wielkogabarytowych, gdynianie wyrzucili łącznie 577 ton niepotrzebnych gratów. Na tym nie koniec – już w drugiej połowie maja w mieście ruszy Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych.

 
Najwięcej, blisko 120 ton odpadów, firma Sanipor zebrała z dzielnic Redłowo, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka i Wzgórze Św. Maksymiliana. Z kolei „tylko” 87 ton wystawili mieszkańcy dzielnic Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa i Wielki Kack.  Dodajmy, że jesienią ubiegłego roku gdynianie wystawili o 36 ton odpadów więcej. 

Kompletne zestawienie w tonach, z podziałem na dzielnice:
 

  • Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze – 88,91,
  • Cisowa, Chylonia, Leszczynki, Grabówek, Pustki Cisowskie-Demptowo – 102,02,
  • Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne – 90,14,
  • Redłowo, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Wzgórze Św. Maksymiliana – 119,96,
  • Karwiny, Mały Kack, Orłowo – 88,7,
  • Chwarzno – Wiczlino, Dąbrowa, Wielki Kack – 87,4.

Niestety, znaczna część gdynian nie posłuchała apelu organizatorów dotyczącego zasad zbiórki odpadów wielkogabarytowych i przy okazji pozbywała się odpadów zmieszanych. Tylko tej wiosny było to 199 ton. Jesienią ubiegłego roku ponad 230t! – Tego typu śmieci powinni uprzątnąć administratorzy nieruchomości, na których zostały zebrane. Niestety zawsze jest sporo pracy w ramach tak zwanego doczyszczania – tłumaczy Adam Majewski, z Wydziału Środowiska gdyńskiego magistratu. – Za każdym razem uczulamy mieszkańców, że odpady zmieszane to nie to samo, co wielkogabarytowe. Niestety niefrasobliwością wykazują się także zarządcy nieruchomości, którzy nieprecyzyjnie informują mieszkańców. Zachęcamy ich do korzystania z naszych gotowych, kompletnych materiałów – dodaje.

 
Najbliższą okazją do lepszej koordynacji zbierania niepotrzebnych odpadów w Gdyni będzie Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych, która rozpocznie się 15 maja. Każdy mieszkaniec będzie mógł nieodpłatnie i w wygodny sposób pozbyć się tak niebezpiecznych dla środowiska produktów i przedmiotów jak przeterminowane lub niepotrzebne leki, farby, lakiery, świetlówki, czy niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny.
 

Szczegółowe informacje na temat zbiórek oraz ekologicznej selekcji odpadów na stronie http://www.smieciodnowa.pl/.

 

 

 

 

 

 

Foto: UM Gdynia

Projekt i wykonanie: Mehowmy