Wymiennikownia – w nowej siedzibie z tą samą energią

Kiedyś służyła do wymiany ciepła, teraz do wymiany pasji i energii młodych ludzi. Po remoncie budynek starej wymiennikowni ciepła w Chyloni zaczyna drugie życie. Staje się siedzibą Wymiennikowni – czyli innowacyjnej przestrzeni współpracy na rzecz młodzieży.

 
Tu można nauczyć się tańczyć break dance, projektować strony internetowe, mówić po portugalsku albo zdrowo gotować. Zasada jest prosta – opowiada Marta Ostrowska, koordynator projektu z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Jeśli młodzi ludzie mówią nam, że chcą się czegoś nauczyć, my im to umożliwiamy – po pierwsze zapewniając lokal, a po drugie organizując osobę, która poprowadzi warsztaty w danej dziedzinie. Albo jest to specjalista z zewnątrz, albo któraś z młodych osób, która prowadzi zajęcia samodzielnie, dzieląc się swoją wiedzą, pasjami i umiejętnościami. Na takiej zasadzie odbywają się m.in. zajęcia beatdance, parkouru czy grafiki komputerowej – mówi Marta Ostrowska

 
Projekt Wymiennikownia realizowany jest przez Dział Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego Gdynia od 2012 roku. Początkowo współfinansowany był z funduszy szwajcarskich i budżetu miasta. Od września 2014 roku, po zakończeniu trwającego ponad rok projektu szwajcarskiego, fundusze pochodzą wyłącznie z gdyńskich środków. Podczas gdy remontowana była docelowa siedziba, zajęcia odbywały się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Od 24 października siedzibą Wymiennikowni jest budynek przy ul. Kartuskiej 20 w Chyloni.

 
Będzie to miejsce, w którym młodzież z całej Gdyni aktywnie i kreatywnie spędzi czas, odpocznie, pouczy się, ale także spotka ciekawych ludzi. Ma być miejscem tworzonym przez młodych dla młodych – zapowiada Marta Ostrowska. Jednocześnie w Wymiennikowni realizowane będą warsztaty dla szkół czy ciekawe inicjatywy organizacji działających na rzecz młodzieży w Gdyni – dodaje.

 

 

 

 

Foto: facebook.com/Gdynia

Projekt i wykonanie: Mehowmy