Wymień śmieci na nagrody!

W sobotę, 17 września, w Gdyni i w Gdańsku zorganizowane zostaną zbiórki odpadów. Masz niepotrzebny telewizor? A może podczas ostatniego oglądania filmu wypiłeś za dużo fanty i kąt Twojego pokoju zajmuje stos pomarańczowych puszek? Wybierz się do punktu zbiórki i wymień śmieci na bilet do świata kultury.

 

Stary, zepsuty sprzęt AGD, stos przeczytanych gazet lub szuflada zużytych baterii. Dobrze wiemy, że nie wszystko możemy wyrzucić do  kosza, ale często też nie mamy co z tymi śmieciami zrobić. W ten weekend będzie idealna okazja, aby się ich pozbyć. Leniwych organizatorzy zachęcają darmowymi sadzonkami i biletami na wydarzenia kulturalne. Nie chodzi tylko o to, aby zebrać śmieci, które są przetwarzalne. Celem akcji jest też zachęcenie mieszkańców Trójmiasta do segregacji śmieci w przyszłości i pokazanie, że to co robimy ma znaczenie dla środowiska.  

 

W Gdyni zbiórka odbędzie się w związku z ogólnopolską akcją Sprzątania Świata. Będzie trwała od 10.00 do 16.00, na placu przy ulicy Górskiego 8. Organizatorzy, Stena Recycling i Fundacja Nasza Ziemia, będą wręczać, w zamian za  przyniesione odpady, sadzonki drzewek lub gadżety, takie jak ekologiczne torby na zakupy czy lampy solarne. Wymienić będzie można  wszelkiego rodzaju przedmioty RTV i AGD, a w zależności od ich wielkości dostaniemy różne „eko” nagrody.

 

W Gdańsku z kolei zbiórka śmieci przeprowadzona zostanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zamień odpady na kulturalne wypady”. Odbędzie się na Targu Węglowym w godzinach od 10.00 do 14.00. Tutaj będzie można przynieść nie tylko zużyte sprzęty RTV i AGD, ale wszystko czego nie wyrzucamy do kosza: stare baterie, żarówki, plastikowe butelki, makulaturę itd. W zamian organizatorzy, w tym przypadku Fundacja Projekt: Kultura i Fundacja EkoRozwój, rozdawać będą wejściówki do trójmiejskich instytucji kulturalnych takich jak: muzea, gdyńskie Oceanarium, kino 5D, teatr czy Opera Bałtycka. W tym roku organizatorzy przygotowali prawie 2 tysiące wejściówek. Szczegóły na temat tego, ile należy przynieść odpadów, aby zostać nagrodzonym można znaleźć na stronie www.recykling.org.pl.

 

Wniosek nasuwa się sam – warto segregować odpady. Takich akcji powinno być jednak zdecydowanie więcej, aby nasze domy mogły zyskać kilka dodatkowych metrów kwadratowych.

 

 

Aleksandra Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy