Wyjdź z szafy!

Od 23 lat na świecie, od 2 lat w Polsce – 11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Coming Outu – u nas znany jako Dzień Wychodzenia z Szafy.


Jest to święto upamiętniające marsz osób reprezentujących mniejszości seksualne oraz osób o niezgodnej z biologiczną tożsamości płciowej (osoby transgenderyczne i transseksualne). Święto zostało ustanowione w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, ale obchodzone jest również w wielu krajach europejskich takich jak Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Polska, Irlandia, czy Wielka Brytania. W dniu tym zachęca się osoby homoseksualne, alby odważyły się otwarcie powiedzieć o swojej orientacji seksualnej. W Wielkiej Brytanii, uruchomione są nawet specjalne linie telefoniczne, żeby poradzić sobie z taką deklaracją. Jest to coś w rodzaju telefonu zaufania, gdzie można podzielić się swoimi obawami, zasięgnąć porady w jaki sposób poinformować o tym najbliższych. Pierwszy happening w Polsce pod hasłem „Wyjdź z szafy razem z nami!”, odniósł spory sukces. Dzięki akcji każdy chętny mógł zamieścić na specjalnym kanale YouTube filmik ze swoim coming outem. Rok temu w największych miastach Polski odbywały się liczne akcje, pod hasłem- „Szafy są dla ubrań- nie dla ludzi”. Miało to zachęcić osoby odmiennej orientacji do otwartości i odwagi w relacjach z ludźmi oraz przełamaniu bariery strachu i wstydu w mówieniu o homoseksualizmie i transseksualizmie.


W tym roku informacji o Dniu Wychodzenia z Szafy jest niewiele, żeby nie powiedzieć – nie ma ich wcale. Mimo wszystko zachęcamy żeby wykorzystać okazję, pozbyć się kompleksów. Nie musi to oznaczać deklaracji przed całym światem, ale przed osobami, na których nam zależy.


Zobacz jak zrobili to inni:

http://www.youtube.com/watch?v=WREFTX5uqm4&NR=1

 


Asia Małysz

Projekt i wykonanie: Mehowmy