Wybierz się do teatru, za…250 groszy

23 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego, z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. W obchody rocznicy zaangażowało się 100 teatrów w 44 polskich miastach.  Najwięcej spektakli pojawi się na afiszach w stolicy – 22 przedstawienia w 18 teatrach. Widzowie będą mogli odwiedzić także teatry m.in. w Łodzi, Wałbrzychu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie i Poznaniu. 


Jak zapowiedzieli organizatorzy akcji, w programie projektu znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze spektakle ostatnich sezonów. Sprzedaż biletów rozpocznie się 11 maja i będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów.   – Od początku myśleliśmy o tym, żeby nie zasklepić się w jakiś rozdęty plan, na który przyjdą ci sami ludzie, co zawsze. Chcieliśmy zaoferować coś innego, inne spojrzenie na teatr i sposób jego traktowania. To, co nas czeka 23 maja jest pomysłem na pewnego rodzaju wydarzenie, mające zachęcić do przychodzenia do teatru tych, którzy dotychczas robili to rzadko – powiedziała na piątkowej konferencji minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.  – Badania na temat uczestnictwa w kulturze wykazały, że jednym z powodów, dla których ludzie nie chodzą do teatru jest lęk przed tym, że teatr jest nie dla nich; że jest to rodzaj przeżycia dla wybranych – dodała. 


W ramach obchodów 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce, przygotowano także kampanie zewnętrzne – zaproszono polskich rysowników satyrycznych, m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozę czy Artura Krynickiego do przygotowania humorystycznych prac poświęconych rzeczywistości polskiego życia teatralnego. Wybrane prace pojawią się na ulicach polskich miast.  – Bilet za 250 groszy to bardzo atrakcyjna oferta także dla tych zniechęconych widzów, ale również dla samych teatrów. Z jednej strony pokazujemy sieć teatrów publicznych w Polsce – tłumaczyła Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. – Widzowie mogą kupić ten bilet wyłącznie w kasie teatru. Muszą wybrać się osobiście do teatru, zlokalizować go w mieście – dodała.  Finał obchodów zaplanowano na późną jesień. 28 listopada, kilkadziesiąt teatrów w całym kraju zagra tego dnia spektakle, biorące udział w konkursie. Pełna lista tytułów dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej akcji, pod adresem www.250teatr.pl

 

 

 

 

Źródło: PAP

Projekt i wykonanie: Mehowmy