Wspólne czytanie pod Neptunem

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego, zrzeszeni w grupie Digi Digi, organizują event, na którym wspólnie z mieszkańcami Trójmiasta odczytają fragment książki Marii Pruszkowskiej. Spotkanie odbędzie się w wigilię Światowego Dnia Książki, czyli 22 kwietnia.


Czy czytanie wyszło z mody? Według raportu z badań Biblioteki Narodowej – tak. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni. Za to gdańscy studenci, którzy dopiero zdobywają wykształcenie dbają o to, by czytelnicze nawyki nie umarły. Grupa Digi Digi – społeczność ludzi aktywnych, zaprasza wszystkich zainteresowanych na wspólne czytanie książki. Fragment, który został wybrany przez organizatorów pochodzi z pierwszego rozdziału książki Marii Pruszkowskiej „Przyślę panu list i klucz”. Happening rozpocznie się o godzinie 17.00, pod Fontanną Neptuna. Król mórz na szczęście na Długi Targ już powrócił, a wraz z nim pojawi się tam na pewno sporo entuzjazmu i zapału uczestników.


-Wybieram się na wspólne czytanie, bo to fajna inicjatywa. Teraz ludzie co raz mniej czytają, a to chyba nie najlepiej. Wolą obejrzeć ekranizację książki, czy wysłuchać audiobooka, bo to jakby wymaga mniej zaangażowania – twierdzi Joanna Karpowicz, studentka UG.


Przygotowany fragment książki ma zaledwie 2 strony A4. Jest dostępny w sieci pod adresem: https://docs.google.com/file/d/0B5-VhNNHDGIaODlYV1ZJckNTUXF0T0FvMFNNLWRvQQ/edit?pli=1


Akcja „Czytanie pod chmurką” jest częścią projektu „5 minut dla książki”, który realizowany jest w wielu miastach Polski. W każdym z nich odczytany zostanie ten sam fragment, o tej samej porze i w równie charakterystycznym miejscu, co nasza gdańska fontanna. Akcja ma promować czytelnictwo oraz zasygnalizować potrzebę dyskusji nad literaturą i jej problemami.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

 

 

 

Foto: Cybolski

Projekt i wykonanie: Mehowmy