WRZESZCZ ART! | Alicja Karska i Aleksandra Went

Otwarcie: 25 lutego 2012, godz. 19.00, Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz. Wystawa: 25 lutego – 30 marca 2012 w godzinach 17.00 – 20.00
Podczas otwarcia oprócz pokazu archiwum wideo zostanie zaprezentowany najnowszy film artystek pt. „Młyniska”.

„W filmie zatytułowanym Młyniska oglądamy obrazy wpisujące się w dwie różne wersje mitycznych wyobrażeń narosłych wokół dwu różnych utopii. Kamera wędruje po elewacjach klasycystycznego dworku i zakamarkach otaczającego go ogrodu, a jednocześnie podąża za kłębowiskiem rurociągów. Osiemnastowieczny Dwór Młyniska w Gdańsku jest tu uosobieniem tego, co, jak mówią autorki filmu: „Zaspokoić ma tęsknotę za ładem, pięknem, za wyobrażeniem idealistycznego obrazu sielskiego życia. Jest ławeczka, oranżeria, zadbany ogród, urokliwy mostek nad rzeczką”. Ale w tę idylliczną scenerię wdziera się industrialny krajobraz, z jednej strony Stoczni Remontowej i Północnej, z drugiej – gdańskiej elektrociepłowni. Zza drzew widać przemysłowe struktury, a na harmonijną architekturę dworku patrzymy przez geometryczny chaos metalowych konstrukcji. Kamera prowadzi krętymi dróżkami ogrodu, za którymi rozpościera się przemysłowy pejzaż. Przez cienkie gałęzie widać plątaninę kabli, a z grubych konarów spojrzenie przesuwa się na połyskliwe, pękate rury. Sielskie odgłosy ptasiego świergotu przeplatają się z szumem pracujących rurociągów. Te dwa światy, jednakowo podszyte iluzją szczęśliwości, współegzystują ze sobą, mimo tak oczywistych sprzeczności i napięć.„

tekst: Bożena Czubak, z katalogu „Pamięć obrazów”. Film sponsorowany przez Elektrociepłownie Wybrzeże Spółka Akcyjna grupa EDF i zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego.

Alicja Karska i Aleksandra Went
Mieszkają i pracują w Gdańsku. W 2003 roku ukończyły gdańską Akademię Sztuk Pięknych.
Laureatki wielu nagród między innymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendiów: Akademia Schloss Solitude w Stuttgarcie, The Futura Centre For Contemporary Art w Pradze.
Swoje prace pokazywały na wystawach indywidualnych w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Olsztynie oraz wielu wystawach zbiorowych między innymi w Tel Avivie, Chicago, Bremen , Brukseli, Metz, Stuttgarcie, Pradze, Kiel i Berlinie.
Współpracują od 2002 roku. www.karska-went.info

„WRZESZCZ ART!” to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie jej rozmaitych form i tematów.
Konfrontacja artystów o zróżnicowanym podejściu do sztuki, materii w której tworzą, zapewnia wielostronność ujęcia i przedstawienia zagadnień związanych z twórczością artystyczną.
Projekt „WRZESZCZ ART!” ma na celu edukację poprzez sztukę wideo, wymianę doświadczeń artystów mieszkających w Gdańsku oraz popularyzację i zachęcenie do udziału w życiu kulturalnym miasta. Projekt umożliwia bezpośredni kontakt z uczestników z uznanymi artystami sztuki wideo.

Galeria 6.21 stworzona została pierwsza w Trójmieście galeria wideo o nazwie „6,21”, gdyż jej wymiary wynoszą 6 metrów 21 centymetrów. W roku 2011 projekt był dofinansowany przez Miasto Gdańsk – dotacja z zakresu kultura.
W pierwszym sezonie udział wzięli: Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski.

W roku 2012 projekt realizowany jest bez publicznego wsparcia finansowego.
W projekcie biorą udział:
Aleksandra Wenta i Alicja Karska
Maciej Chodziński
Maciej Salomon
Dorota Walentynowicz
Hubert Czerepok
Wojciech Zamiara

Ideą pokazów jest udostępnienie przez artystów jak największej ilości materiałów filmowych. Utworzone zostało wyjątkowe archiwum wideo udostępnione przez artystów w celach edukacyjnych.
Galeria jest otwarta dla wszystkich w dni robocze w godzinach 17.00 – 20.00.

Organizator: Kolonia Artystów
Partner: Narodowy Instytut Adiowizualny
Partner: wrzeszcz.info.pl

www.wrzeszczart.blogspot.com
www.kolonia-artystow.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy