Wolontariusz w Sieci

Internet stał się w Polsce szeroko dostępny dopiero pod koniec lat 90. Dobrze wiemy jaki wpływ ma na nasze codzienne życie. Internet rewolucjonizuje prawie każdą dziedzinę życia, a w tym także wolontariat.

 

Brzmi nieco dziwnie, może tajemniczo. Czym w ogóle jest e-wolontariat? – Zadania wolontariackie wykonywane, w całości, lub częściowo, poprzez Internet i komputer w domu, pracy bądź jakimkolwiek innym punkcie dostępu do Sieci – czytamy na stronie polskiego e-wolontariatu. Co to jednak znaczy? E-wolontariuszem zostajemy, gdy klikamy pajacyka na stronie www.pajacyk.pl, gdy zajmujemy się dziennikarstwem obywatelskim na portalu internetowym lub gdy zamieszczamy link o adopcji zwierząt ze schroniska na swoim facebook’u. Jedną z największych i najbardziej znanych inicjatyw wolontariackich w sieci jest Wikipedia, przez wielu z nas tak bardzo ceniona. Jak mówi Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć – E-wolontariat jest jak najbardziej popularny. Wiele osób, które działają społecznie w Sieci, zapytanych o to, czy są e-wolontariuszami, odpowiada „nie” lub „nie wiem”, ponieważ nie znają tego terminu. Natomiast ilość i różnorodność projektów, które są zgłaszane do konkursu „Odkryj e-wolontariat” świadczy o tym, że e-wolontariuszy w polskim internecie jest mnóstwo i że Polacy mają wiele pomysłów na pomaganie potrzebującym poprzez Sieć. Kim jest e-wolontariusz? To taka osoba, która ma nadrzędną chęć pomagania i robi przez internet coś, co ma przełożenie na życie realne np. ktoś kto udziela porad na forum samopomocowym, to też np. prawnik, ekspert, który przez internet, nieodpłatnie dzieli się swoją wiedzą, ale także osoba która przy pomocy GPS na mapie internetowej oznacza miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym -.

 

Jak widać, aby zostać wolontariuszem nie trzeba wychodzić z domu – można to zrobić w wygodnym fotelu, w kapciach na nogach i herbatą w dłoni. Jak zacząć e-wolontariat? Wystarczy zajrzeć na stronę www.e-wolontariat.pl. Znajduje się tam wiele fundacji zajmujących się wolontariatem, a także mnóstwo pomysłów na to jak pomóc komuś nie odchodząc od komputera. Na stronie funkcjonuje także baza e-wolontariuszy, do której można się zapisać i utrzymywać kontakty z innymi.

 

Wolontariat często kojarzy nam się z trudną, męczącą pracą, na którą nie zawsze potrafimy się zdobyć, tymczasem okazuje się, że to niewielki wysiłek, który można maksymalnie zmniejszyć działając przy komputerze. Najważniejsze, że nasz niewielki wysiłek może okazać się dla kogoś nieoceniony.

 

 

Ola Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy