Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku zaprasza do współpracy placówki oświatowe, które prowadzą bądź chcą założyć szkolny wolontariat.
Naszym celem jest upowszechnianie idei pracy nieodpłatnej na rzecz organizacji i instytucji oraz kompleksowe wspomaganie osób zainteresowanych taką aktywnością.
CO ZYSKUJE SZKOŁA?
Tworzy i wzmacnia swój pozytywny wizerunek, poszerza ofertę zajęć w szkole, rozbudowuje potencjał szkoły. Integruje uczniów, jak również pomaga w poznaniu nauczycieli i zmianie myślenia o samej szkole. Daje skuteczne narzędzie, które jest łatwym sposobem na realizację misji edukacyjnej i wychowawczej. Ułatwia współpracę szkoły z podmiotami zewnętrznymi oraz wzmacnia ją.
CO ZYSKUJĄ UCZNIOWIE I UCZENNICE?
Zdobywają nowe umiejętności, wykorzystują własny potencjał twórczy, rozwijają swoją kreatywność. Uczą się odpowiedzialności, samodzielności oraz zaradności podczas działań wolontariackich. Stają się otwarci i wrażliwi na potrzeby innych, a ich samoocena wzrasta.
NASZA OFERTA OBEJMUJE:
1. Prelekcje i warsztaty
Na prelekcjach i warsztatach dotyczących idei wolontariatu, w mniej lub bardziej aktywnej formie prezentowana jest definicja wolontariatu, rodzaje działań, korzyści z bycia wolontariuszem, propozycje ofert i dobre praktyki wolontariackie. Spotkania dostosowane są odpowiednio do grupy wiekowej słuchaczy oraz modyfikowane wedle potrzeb.
2. Wsparcie merytoryczne przy zakładaniu wolontariatu szkolnego
Szkoły, które chcą założyć Klub Wolontariusza, mogą zwrócić się do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku w celu uzyskania wsparcia merytorycznego. Wspólnie z przedstawicielem szkolnym oddelegowanym do prowadzenia SKW tworzony jest regulamin i plan działania. Centrum pomaga w promocji, rekrutacji, wspiera i monitoruje działania koła.
3. Informowanie o najnowszych ofertach wolontariackich z bazy Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku
Wysyłka ofert Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, konkursów, szkoleń oraz warsztatów skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli. Z ofert mogą skorzystać pojedynczy wolontariusze oraz grupy osób.
4. Wsparcie przy wyszukiwaniu i kreowaniu akcji wolontariackich
Pracownicy Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku wraz z opiekunem szkolnego wolontariatu bądź osobą oddelegowaną ze strony szkoły, biorąc pod uwagę potrzeby społeczności lokalnej oraz zainteresowania uczniów, kreują działania wolontariackie, w które mogą angażować się uczniowie.
5. Termosfera
To interaktywna gra, której celem jest rozwój aktywności społecznej uczniów szkół podstawowych z Gdańska i okolic. Grupy pod opieką nauczyciela przez cały rok szkolny realizują misje oraz zadania, za które otrzymają tzw. nanowartości. Zespół, który uzbiera największą ilość, wygrywa i zostanie uhonorowany podczas specjalnej gali pod koniec roku szkolnego.
6. Warsztaty, szkolenia, wykłady dla opiekunów
W ramach współpracy ze szkołą, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku prowadzi również szkolenia i warsztaty dla kadry nauczycielskiej oraz osób zainteresowanych. Warsztaty dotyczą m.in. aspektów prawnych wolontariatu, tworzenia planów pracy, metod rekrutacyjnych i motywacyjnych.
7. Uczestnictwo w uroczystościach i konkursach związanych z wolontariatem
RCWG zaprasza do uczestnictwa w konkursach oraz uroczystościach przez siebie organizowanych. Co roku szkoły, które współpracują z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, biorą udział w konkursie „Aktywni w mieście”, w którym wyłaniane jest najbardziej aktywne Szkolne Koło Wolontariatu (SKW).
8. Forum Wolontariatu Szkolnego
To doroczne wydarzenie poświęcone wyłącznie wolontariatowi szkolnemu. Podczas dedykowanych sesji warsztatowych uczniowie, uczennice, a także opiekunowie i opiekunki szkolnego wolontariatu mają okazję wymieniać się doświadczeniami.
9. Promocja działań wolontariatu szkolnego
Aktywność szkół wspierana jest poprzez promocję ich działań na naszym portalu internetowym wolontariatgdansk.pl oraz na profilu społecznościowym. Jeżeli jest takie zapotrzebowanie, pomagamy również w zakładaniu oraz prowadzeniu profilu społecznościowego szkolnego wolontariatu.
10. Spotkania z wolontariuszami zagranicznymi
Rokrocznie nasz zespół wspiera grupa wolontariuszy zagranicznych. Są gotowi do przeprowadzenia bezpłatnych 45-minutowych zajęć edukacyjnych o swoich krajach, ekologii i wolontariacie. Jest możliwość zawiązania dłuższej współpracy wolontariusza z daną klasą/szkołą.
11. Akcja LATO
Co roku, latem gościmy grupę wolontariuszy zagranicznych, którzy prowadzą dedykowane zajęcia dla uczniów szkół podstawowych w ramach Akcji Lato. Wolontariusze przygotowują je samodzielnie, a następnie prowadzą zajęcia kulturowe, językowe, ekologiczne, sportowe.