Wolontariat sportowy? Czemu nie!

Wolontariat jest podstawą w organizacji imprez sportowych każdej rangi i nie ulega wątpliwości, że bez wolontariuszy realizacja takich wydarzeń nie mogłaby się udać. Sport operuje uniwersalnym językiem i każdy może mieć swój cenny wkład w organizację imprez, nawet na skalę światową.

 

Są dziedziny życia, które bez siebie istnieć nie mogą, wzajemnie się dopełniając. Przykładem takiej zależności jest właśnie wolontariat w sporcie. Wolontariat sportowy jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi wolontariatu. Dlaczego? Coraz więcej organizacji czy klubów poszukuje wolontariuszy, którzy mogliby wesprzeć ich działania i rozwój, pomogliby w realizacji dużych przedsięwzięć i imprez oraz zaangażowaliby się w codzienną działalność wielu instytucji związanych ze sportem. Wolontariat sportowy ma ogromny potencjał, który dopiero zaczyna być doceniany w polskim sporcie. Doskonałym przykładem obrazującym jak ogromna jest siła i wartość dobrowolnej działalności jest Anglia –  światowy lider w tej dziedzinie. Wolontariusze sportowi w tym kraju przyczyniają się do wypracowania ponad 14 miliardów funtów w skali roku, a w bezinteresownej działalności na rzecz sportu uczestniczy aż 15% całej populacji anglików. Trzeba przyznać, że takie liczby robią wrażenie.

 

Co wolontariat sportowy daje samych wolontariuszom? Tu długo można by wymieniać płynące z niego korzyści. Jest to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, zawierania znajomości, przebywania w środowisku wielokulturowym, możliwość nauki języków obcych, a przede wszystkim jest to szansa by uczestniczyć w imprezach (lokalnych, ogólnopolskich czy nawet międzynarodowych!) a także, swoim zaangażowaniem, je współtworzyć. Poczucie bycia potrzebnym, świadomość czynienia czegoś dobrego, satysfakcja  z poświęcania swojego wolnego czasu innym są bez wątpienia bezcenne. Kto wie, może okazać się, że wolontariat będzie dobrym pierwszym krokiem na rynku pracy, a bezinteresowne działania w ramach wolontariatu przyczynią się nawet do wybrania drogi życiowej.

 

Jak widać, trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek wydarzenia sportowe bez czynnego udziału i wsparcia wolontariuszy. Można śmiało powiedzieć, że wolontariat jest wpisany w sport. To bowiem jedna z niewielu we współczesnym świecie dziedzin, które stają ponad podziałami, mają czyste i szlachetne intencje.

 

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy