Wolontariat Miast Gospodarzy rośnie w siłę!

Już ponad 2700 osób w ciągu miesiąca od startu rekrutacji zgłosiło chęć udziału w Wolontariacie Miast Gospodarzy podczas UEFA EURO 2012TM. Na stronę  www.wolontariatmiejski2012.pl za pośrednictwem której odbywa się rekrutacja wpłynęły dotąd kwestionariusze z 93 polskich miejscowości – od niewielkich, takich jak Anielin czy Kleszczewo po Miasta Gospodarzy. Codziennie wpływa około 100 nowych zgłoszeń, nie tylko z Polski, lecz praktycznie z całego świata – jeden z kandydatów pochodzi np. z Nowego Yorku.


Wszyscy chętni, aby przeżyć tę wielką przygodę i zdobyć nowe kwalifikacje podczas szkoleń nadal mają szansę – rekrutacja za pośrednictwem elektronicznych formularzy zakończy się dopiero w drugiej połowie stycznia 2012 roku.

 

Dotychczasowe wyniki rekrutacji potwierdzają, że UEFA EURO 2012TM  to impreza, w której organizację mogą się zaangażować wszyscy Polacy, w różnym wieku i o różnym statusie społecznym, nie tylko mieszkańcy Miast Gospodarzy – mówi Paweł Aleksandrowicz, Koordynator projektu Wolontariat w PL.2012. – Blisko trzy czwarte zgłoszeń, które wpłynęły do nas do dziś pochodzi  z małych i średnich miejscowości. Najmłodsi kandydaci ukończą 18 lat do 30 kwietnia 2012 roku, najstarszy z  nich ma 77 lat. Blisko 100 zgłoszeń wpłynęło od osób z niepełnosprawnościami.


Przypomnijmy, że aby zostać wolontariuszem wystarczy wypełnić dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej formularz znajdujący się na portalu www.wolontariatmiejski2012.pl, a następnie rozwiązać zawierający 25 pytań test służący sprawdzeniu stopnia znajomości języka angielskiego.


Co ciekawe, dotychczasowe wyniki rekrutacji wskazują na to, że wielu kandydatów na wolontariuszy zna w stopniu komunikatywnym nie tylko wymagany przez nas angielski – blisko 1300 z nich posługuje się też niemieckim, blisko 600 rosyjskim, francuski i hiszpański zna ponad 400 osób,  włoski blisko 200, szwedzki i flamandzki – po około 30 kandydatów na wolontariuszy – mówi Paweł Aleksandrowicz. – Około 60 procent chętnych, którzy się zgłosili się do tej pory stanowią kobiety. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą przeżyć tę wielką przygodę  i zdobyć nowe kwalifikacje podczas szkoleń – nadal mają szanse, bo rekrutacja za pośrednictwem elektronicznych formularzy zakończy się dopiero w drugiej połowie stycznia 2012 roku, po niej rozpoczną się rozmowy z wybranymi kandydatami.


W maju i czerwcu 2012 odbędą się szkolenia dla wolontariuszy. Czym będą zajmować się podczas UEFA EURO 2012TM ? Na ulicach Miast Gospodarzy będą udzielać informacji na temat Turnieju i wydarzeń z nim związanych, komunikacji miejskiej i międzymiastowej, atrakcji turystycznych oraz kulturalno-rozrywkowych miast i regionów, w których będą rozgrywane mecze. Wolontariusze będą zapewniali obsługę turystom, kibicom, dziennikarzom oraz mieszkańcom Miast Gospodarzy podczas Turnieju. Będą działać na lotniskach, dworcach, w pobliżu stadionów, w wyznaczonych do obsługi Euro 2012 placówkach medycznych, komisariatach policji oraz w głównych punktach komunikacyjnych Miast Gospodarzy. Łącznie działać będzie blisko 3 tysiące wolontariuszy. Dlaczego ich praca jest taka ważna?


Podczas EURO 2012 Polskę odwiedzi ponad 1 mln kibiców i turystów zagranicznych. Od jakości pracy wolontariuszy w Miastach Gospodarzach, od tego, czy zagraniczni goście uzyskają od nich wyczerpujące informacje i zyskają dzięki temu poczucie bezpieczeństwa będzie w dużej mierze zależało powodzenie imprezy, a w efekcie wizerunek naszego kraju za granicą – mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji w PL.2012. 


Zakres szkoleń jakie przejdą wolontariusze będzie taki sam w każdym z 4 Miast Gospodarzy, dzięki temu standard obsługi świadczonej przez nich w każdym z miast będzie taki sam.  Wolontariusze, którzy będą pracowali w trakcie EURO 2012 w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu otrzymają takie same w każdym mieście, specjalne stroje. Ułatwi to ich rozpoznawanie w przestrzeni miejskiej kibicom podróżującym w trakcie Euro 2012 pomiędzy poszczególnymi Miastami Gospodarzami.

Projekt i wykonanie: Mehowmy