Wojna o czyste przystanki

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już za nami, ale inaugurująca go akcja „Czyste Przystanki” nadal trwa. Cel jest taki, aby mieszkańcy czekając na tramwaj czy autobus, odrzucili wstyd, poczuli się gospodarzami swoich przystanków i zaczęli zrywać nielegalnie powieszone plakaty!

 

Akcja „Czyste przystanki” wystartowała 16 września w ramach projektu Civitas Mimosa Gdańsk. Zgodnie z założeniem na dwunastu  przystankach w obrębie centrum Gdańska pojawiły się tablice ogłoszeniowe, a przez około sześć najbliższych tygodni wiaty czyścić będą specjalne ekipy sprzątające.


Akcja powstała w rezultacie obserwacji gdańskich przystanków, często brudnych, nieestetycznych, zaklejonych nielegalnymi ulotkami i plakatami. Ideą projektu jest uwolnienie wiat przystankowych od ulotek oraz uświadomienie mieszkańcom ile śmieci znajduje się w mieście. „Czyste przystanki” mają także poprzez wspólne zrywanie nielegalnych plakatów reklamowych trwale zniechęcić osoby, które przyklejają je na szybach wiat przystankowych. Akcja ta oprócz poprawy estetyki miasta ma również na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ilości aktów wandalizmu i wykroczeń na przystankach. W tym celu niektóre z nich zostały wyposażone w monitoring, a dodatkowo przez około osiem tygodni trwania akcji przewidziano między innymi wzmożone patrole ekip czyszczących i Straży Miejskiej.

 

Pomysłodawcy akcji liczą, że spotka się ona z pozytywnym odzewem mieszkańców i pozwoli w pewnym stopniu zmienić zachowania społeczne wśród gdańszczan korzystających z infrastruktury tramwajowej i autobusowej. Zaangażujmy się zatem w walkę z wandalami i nie pozwólmy niszczyć wspólnej własności!

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy