Wizyta osób niewidomych w Strefie Kibica

W ramach Oficjalnego Programu Odpowiedzialności Społecznej współfinansowanego przez UEFA realizowany jest projekt udostępnienia Turnieju dla osób z niepełnosprawnościami (Respect Inclusion).


Jednym z elementów projektu jest rozegranie przedmeczu przez dwie drużyny niewidomych piłkarzy, który odbędzie się na gdańskiej Arenie. Drużyny przyjadą do Gdańska z Chorzowa i Wrocławia.


Zanim dojdzie do meczu przedstawiciele obu drużyn odwiedzą Strefę Kibica w Gdańsku. Grupa będzie liczyć około 30 osób, w przedziale wiekowym od 19 do 30 lat. Zawodnicy kobiety i mężczyźni – niewidomi i słabo widzący, przyjadą do Strefy Kibica ze swoim ambasadorem Jos é Torresem.


Zawodnicy przyjadą do Strefy Kibica 22 czerwca 2012 r. około godz. 15.30. Program wizyty przewiduje oprowadzenie gości po terenie strefy, a około godz. 16.00 pojawią się na scenie, gdzie Jos é Torres oraz trener drużyny zaprezentują piłkarzy, opowiedzą o całym przedsięwzięciu oraz o Stowarzyszeniu Cross które reprezentują. Poza tym opowiedzą na czym polega mecz piłkarski w wykonaniu osób niewidomych oraz dokonają zapowiedzi meczu na Gdańsk Arena, który odbędzie się przed meczem ćwierćfinałowym. Piłkarze zaprezentują na scenie swoje umiejętności techniczne, a przed sceną grupa piłkarzy wykonają podania oraz rzuty karne. Występ na scenie przewidziano na około 20 minut.

 

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS powstało w 1991 roku. Prezesem organizacji jest Piotr Dukaczewski wielokrotny Mistrz Polski oraz dwukrotny mistrz świata w szachach. Główny celem statutowym Stowarzyszenia jest propagowanie i rozwijanie kultury fizycznej oraz sportu wśród niewidomych i słabo widzących zarówno dzieci jak i dorosłych. Stowarzyszenie ma zasięg ogólnopolski i zrzesza obecnie ponad 3000 członków w 32 jednostkach terenowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Kluby mieszczą się we wszystkich większych miastach Polski i prowadzą swą działalność na terenie całego kraju.  W każdej jednostce terenowej Stowarzyszenia działają sekcje sportowe, w których odbywają się zajęcia i treningi, podczas których pod okiem instruktorów i trenerów zawodnicy podnoszą swoje kwalifikacje, by najlepsi z nich mogli następnie reprezentować klub na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych.


Ambasadorem z projektem UEFA Euro 2012TM Respect Inclusion został José Torres, który od tej pory pełnił funkcję Ambasadora Piłki Nożnej Osób Niewidomych. Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat mieszka na stałe w Polsce. Torres to założyciel pierwszej w naszej kraju orkiestry salsowej. Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam.

Źródło: mat. prasowe

Projekt i wykonanie: Mehowmy