Wielkie sprzątanie plaży, dołączysz się?


3 sierpnia w Gdyni rusza akcja sprzątania plaży Śródmieście. Pojawi też się na niej wielka ryba, a w zasadzie jej szkielet. To już siódma edycja kampanii zwracającej uwagę mieszkańców krajów nadbałtyckich na problem zanieczyszczenia Bałtyku. Jej hasło to: „Bałtyk też może… być czysty, bioróżnorodny, pełen ryb!”. 

Tegoroczna akcja rozpoczęła się w Warszawie, a wielki finał zaplanowano w sobotę w Gdyni, w godz. 14.00-17.00. W programie wspólne sprzątanie plaży Śródmieście przez Fundację Nasza Ziemia i Barefoot Beach Rescue Project – tak, by była ona przyjazna bosym stopom. Oczywiście wszyscy chętni będą mogli się dołączyć, a 50 pierwszych wolontariuszy otrzyma koszulkę akcji. Na piasku pojawi się wielki szkielet bałtyckiej ryby, który uczestnicy warsztatów recyklingowych wypełnią różnymi kompozycjami wykonanymi ze śmieci. Zaplanowano przejazd z uczestnikami międzynarodowej inicjatywy nadbałtyckich organizacji pozarządowych – „Rowerowego Rajdu dla Bałtyku”, którzy w czerwcu wyruszyli z Malmö w Szwecji. Podróżują wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, zbierając podpisy pod petycją wzywającą rządy do prowadzenia działań mających wpływ na stan ekosystemu Morza Bałtyckiego w sposób przyjazny środowisku, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju i z opiniami naukowców. 

Podczas gdyńskiego finału akcji, w stoisku edukacyjno-informacyjnym fundacji będzie można dowiedzieć się, jak dbać o czystość Bałtyku. W programie także konkursy ekologiczne oraz ogłoszenie wyników plebiscytu na „Gminę Przyjazną Bałtykowi”. Można się spodziewać dobrych dla Gdyni wiadomości.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.naszaziemia.pl


Fot. Simon Koopmann

Projekt i wykonanie: Mehowmy