Wielki sukces Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa

710 osób oddało krew w czwartej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa zorganizowanej przez PKO Bank Polski. W pierwszym jej etapie, w całej Polsce zebrano 318 litrów krwi. To prawie tyle, ile łącznie w ciągu dwóch poprzednich lat. Partnerem inicjatywy jest Narodowe Centrum Krwi, a jej ambasadorem Krzysztof Cugowski.

 

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) została zorganizowana w 12 miastach. Włączyli się w nią zarówno pracownicy PKO Banku Polskiego, jak i mieszkańcy miejscowości, w których zatrzymały się krwiobusy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

– Liczba bankowych, honorowych dawców krwi rośnie z roku na rok. Cieszy mnie, że udaje nam się skutecznie przełamywać obawy towarzyszące krwiodawstwu. Dziękuję wszystkim honorowym dawcom za ten cenny dar  – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

 

BAHK rozpoczęła się 16 czerwca w Lublinie, a już następnego dnia krwiobusy czekały na wolontariuszy w centralnych punktach 11 miast, w pobliżu oddziałów PKO Banku Polskiego w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W sumie zgłosiło się 1007 osób (najwięcej w Szczecinie, Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie). Jednak po wstępnych badaniach, zakwalifikowanych zostało 710 dawców.

 

Oprócz ambasadora akcji Krzysztofa Cugowskiego, prowadzone przez bank działania poparli również piosenkarz Norbi oraz były piłkarz Tomasz Iwan.

 

W tym roku w ramach prowadzonych zbiórek krwi można było również zarejestrować się w banku szpiku kostnego oraz wziąć udział w pokazach ratownictwa medycznego.

 

Agnieszka Beniuk-Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi podkreśla, że akcja organizowana przez PKO Bank Polski jest bardzo cenną inicjatywą.

 

– Każdego dnia krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, ale również cierpiącym na wiele poważnych chorób.  Dzięki honorowym dawcom krwi, bezinteresownie dzielących się lekiem, którego nie można wyprodukować, codziennie udaje się ratować ludzkie zdrowie i życie – mówi.

 

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa będzie kontynuowana. W najbliższych miesiącach krwiobusy odwiedzą kolejne miejscowości i zatrzymają  się w pobliżu placówek PKO Banku Polskiego.

Projekt i wykonanie: Mehowmy