Wielki prezent od Muszkieterów – 1642 litry krwi

Prawie 1642 litry krwi udało się zebrać podczas tegorocznej edycji kampanii promującej honorowe krwiodawstwo „Zbieramy krew dla Polski”, organizowanej po raz czwarty przez Polski Czerwony Krzyż i niezależne zrzeszenie przedsiębiorców – Grupę Muszkieterów. W tym roku krew oddało 3662 osób. Kampania trwała pięć miesięcy i objęła swoim zasięgiem 150 miast w 14 województwach.


Zbiórki krwi odbywały się w ambulansach PCK i RCKiK przy sklepach Intermarché i Bricomarché. Jak co roku dobry przykład uczestnikom akcji dali sami pracownicy centrali, którzy na początku maja  zorganizowali zbiórkę krwi w Poznaniu.


Jednocześnie w ramach kampanii odbywały się akcje edukacyjne mające na celu popularyzację ruchu honorowego krwiodawstwa, a także pokazy udzielania pierwszej pomocy połączone z  festynami oraz konkursami dla dzieci i rodziców. W tym roku po raz pierwszy Grupa Muszkieterów postanowiła podarować honorowym krwiodawcom i uczestnikom akcji edukacyjnych profesjonalne apteczki samochodowe.


Rekordowy wynik uzyskano w Jelczu-Laskowicach w województwie dolnośląskim, gdzie krew oddało 110 mieszkańców oraz Andrychowie w województwie małopolskim, gdzie krew oddało 105 osób.


Jak co roku w całym regionie Warmii i Mazur w akcję zaangażowało się wyjątkowo dużo chętnych. Aż 43 osoby średnio z jednego miasta tego regionu zdecydowały się oddać życiodajną krew, jednak to województwo mazowieckie, gdzie odbyły się jedynie trzy zbiórki krwi uzyskało najwyższą średnią dawców, która wyniosła 58 osób. „Akcja „Zbieramy Krew dla Polski” miała w tym roku znacznie większy zasięg, dzięki czemu udało nam się nie tylko zwiększyć zakres naszej pomocy, ale także dotrzeć do nowych środowisk i krzewić ideę honorowego krwiodawstwa. Szczególnym powodem do zadowolenia jest fakt, że nasza inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców. To motywuje nas do myślenia już o kolejnych edycjach kampanii i wpisania jej na stałe w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw tego typu”. – powiedziała Eliza Orepiuk, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów

 

Kampania jest także dobrym przykładem na to, jak można połączyć codzienne obowiązki takie jak zakupy w pobliskim sklepie z czynem wyjątkowym i szlachetnym. Grupa Muszkieterów pomaga zaspokoić rosnące potrzeby banków krwi w całej Polsce i zapotrzebowanie szpitali, a co najważniejsze ratuje wiele istnień ludzkich.  W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi, który można uzyskać od  dwóch dawców.


W dowód uznania za zasługi w dziedzinie krzewienia ruchu honorowego krwiodawstwa Polski Czerwony Krzyż  przyznał Grupie Muszkieterów  medal 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

 

 

Źróło: mat. pras.

Projekt i wykonanie: Mehowmy