Wielki finał „Szkoły bez nudy i nałogów”

Wczoraj w Sali Sportowej XX LO w Gdańsku odbył się finał akcji „Szkoła bez nudy i nałogów – Euro 2012”. W rozgrywkach rywalizowało ponad 600 uczniów z 16 gimnazjów.


Droga do finału była długa i żmudna. Uczniowie gimnazjów musieli wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa podczas masowych imprez sportowych, rozwiązać quiz o Janie Pawle II, a co najważniejsze – zmierzyć się w rozgrywkach sportowych. Najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 5, 12 i 15 w Gdańsku.


Akcja „Szkoła bez nudy i nałogów” w tym roku kładzie szczególny nacisk na wyrobienie w młodych kibicach zdrowych nawyków. Konkurs organizowany jest przez Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Komendę Miejską Policji w Gdańsku. Twórcy akcji chcą uświadomić młodym ludziom, że kibicowanie jest świetną zabawą, która nie ma nic wspólnego z chuligaństwem. Uzmysłowienie młodym ludziom tego faktu jest szczególnie ważne przed mistrzostwami Euro 2012.


– Mamy nadzieję, że impreza wpłynie na integrację młodzieży, rozwijanie jej pasji, rozszerzanie horyzontów naukowych, a przede wszystkim kreowanie pozytywnych zachowań podczas imprez masowych – powiedział Zbigniew Kowalczyk z KMP Gdańsk w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim – W tym roku chcemy przede wszystkim pokazać, na czym polega prawdziwe kibicowanie, które nie ma nic wspólnego z nudą i nałogami -.


– Fajnie, że zorganizowano taką akcję. Ja nie znalazłam się w kręgu reprezentantów szkoły, ale bardzo mocno trzymałam za nich kciuki – mówi Ania z Gimnazjum nr 5 w Gdańsku. Jej koleżanka, Magda, dodaje – zawody to świetna sprawa, idea im przyświecająca również. Ja nie widzę siebie w roli agresywnego kibola, ale chłopaków lepiej edukować, bo nie wiadomo, co im do głowy strzeli (śmiech).

 

 

Justyna Bastrzyk

Projekt i wykonanie: Mehowmy