Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Gdańsku

Gdańsk zagrał dla Orkiestry po raz XX. W Gdańsku pieniądze do puszek zbierało 1240 wolontariuszy, którzy przez cały dzień odwiedzali sztab, który mieścił się na Targu Węglowym w Teatrze Wybrzeże.

 

Wolontariusze na sobotnim spotkaniu organizacyjnym w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku odebrali swoje niezbędniki. Każdy niezbędnik wolontariusza XX finału WOŚP zawierał identyfikator wolontariusza, smycz, puszkę, serduszka i ciepły, polarowy szalik ufundowany przez firmę GPEC. Wolontariusze rozpoczęli kwestowanie od samego rana, a kończyli późnym wieczorem. Chociaż nie mieli ustalonego odgórnie czasu działania. Limitem była jedynie godzina, do której wolontariusze musieli rozliczyć swoje puszki w Banku PKO S.A, który wyjątkowo tego dnia umieścił swój oddział w Teatrze Wybrzeże, a jego pracownicy na bieżąco liczyli pieniądze do godziny 21:00.

 

Najwięcej do swojej puszki uzbierała uczennica gdańskiego STO III (III Podstawowo-Gimnazjalny Zespół Szkół Społecznych STO) Agnieszka Michalska, która zebrała aż 3593,96 złotych. Pieniądze są cały czas przeliczane przez Bank Pekao S.A, który nieoficjalnie poinformował, że uzbierana kwota może być większa niż w zeszłym roku. Wszyscy w Gdańsku liczą na nowy rekord, czyli przekroczenie ubiegłorocznej sumy 500 tysięcy złotych.

 

Przez całą niedzielę na Targu Węglowym odbywały się licytację. Licytowano między innymi kontusz posła Baucia, vouchery do SPA o wartości 300 złotych, zlicytowane za 1100 złotych, a nawet piłkę Barcelony, z autografami samych piłkarzy, która została wylicytowana za 1050 złotych przez menedżerkę zespołu Big Cyc. Cały czas trwają aukcję internetowe, wciąż można kupić piłkę z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 z autografami piłkarzy Bayernu Monachium czy wylicytować udział w prawdziwej bitwie morskiej. Ostatnia gdańska, internetowa aukcja na Allegro kończy się za 13 dni.

 

W Teatrze Wybrzeże wolontariusze mogli napić się ciepłej kawy, herbaty i gorącej czekolady, a o 19:00 mieli okazję spróbować największego wegańskiego tortu (nie zawierał jaj, ani mleka, był zrobiony w stu procentach z produktów pochodzenia roślinnego), upieczonego specjalnie dla nich przez Avocado – pierwszy w Polsce wegański catering. Waniliowo-owocowy tort ważył 100 kilogramów, biszkopt powstał z 20 kilogramów mąki, a krem z 60 kostek margaryny wegańskiej, czyli 15 kilogramów.

 

Wolontariusze w tym dniu nie tylko zbierali pieniądze do puszek, ale również wspierali organizacyjnie całe wydarzenie. Wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku (współorganizatorzy koncertu na Targu Węglowym) obsługiwali na bieżąco Facebooka, przyjmowali rozliczenia, sprzedawali grochówkę, przywieszali banery, plakaty, pomagali przy licytacjach, czy udostępniali przechodniom markery, aby ci podpisywali się na największej puszce w Polsce.

 

W tegorocznym finale aktywnie udział wzięli seniorzy, którzy również zbierali pieniądze do puszki. W ten sposób zainaugurowali Rok Aktywności Seniorów, czyli Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Projekt i wykonanie: Mehowmy