Wiedzą jak zadbać o Bałtyk, więc wypłyną w wielki rejs

Autorzy szesnastu najlepszych prac wypłyną w wakacyjny rejs na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! Gimnazjaliści z całej Polski udowodnili, że wszyscy możemy dbać o Bałtyk!


Konkurs rozpoczął się 22 marca, który na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody, a od 1996 roku również jako Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Zrealizowany został w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie szkół gimnazjalnych. Celem konkursu było uświadomienie młodym mieszkańcom naszego kraju, że prawie 100% wód w Polsce należy do zlewiska Morza Bałtyckiego i niezależnie od tego, w jakim regionie mieszkamy, wszyscy mamy wpływ na stan czystości Bałtyku. Do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń – do 22 maja, z całej Polski napłynęło kilkaset prac! Gimnazjaliści wykazali się bardzo dużą kreatywnością i co najważniejsze poczuciem odpowiedzialności za otaczające środowisko. Ekologia okazała się bardzo inspirującym tematem, a młodzież udowodniła, że dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu, można dbać o Bałtyk. Na stronie www.programedukacjimorskiej.pl opublikowane zostały artykuły przygotowane przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dotyczące wpływu człowieka na faunę i florę Morza Bałtyckiego. Dla wszystkich miłośników polskiego wybrzeża jest to interesująca i pouczająca lektura.


Jury wyłoniło 14 zwycięskich prac oraz przyznało dwa wyróżnienia. Na laureatów konkursu czeka wspaniała żeglarska przygoda – wypłyną w wakacyjne rejsy na jachtach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! W trakcie tygodniowych rejsów po Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym młodzież będzie miała sposobność nauczyć się sztuki żeglarskiej pod okiem wykwalifikowanych sterników oraz odbyć szkolenie w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i w tamtejszym fokarium.

 

 

Źródło: mat. pras.

Foto: Agnieszka Walulik

Projekt i wykonanie: Mehowmy