Widzisz bociana? Zadzwoń!

Ten rok był dla bocianów jednym z najmniej korzystnych od ponad dwudziestu lat. Wyjątkowo chłodna wiosna i intensywne opady deszczu spowodowały wysoką śmiertelność wśród piskląt.


Większość z boćków będących w dobrej kondycji odleciała już z Polski, jednak te, które pozostały mogą wymagać naszej pomocy. Wszelkie wymagające interwencji sprawy związane z bocianami i ich gniazdami można zgłaszać do powołanego przez PTPP „pro Natura” i Grupę ENERGA punktu informacyjnego 801 BOCIAN.

 

Według przyrodników ten rok był najgorszym od dwudziestu lat okresem lęgowym dla bocianów. Szacuje się, że w niektórych regionach Polski padło nawet do 80 proc. młodych ptaków. Trudny okres dla ptaków to również przełom lata i jesieni. Jak co roku, pod koniec sierpnia bociany białe zaczynają odlatywać do ciepłych krajów. W pierwszej kolejności w podróż wybierają się ptaki, którym nie udało się wyprowadzić lęgów. Kolejną falę stanowią młode i ich rodzice. Pary, które przystąpiły do lęgów z opóźnieniem karmią pisklęta nawet do września, co finalnie skutkuje pozostawieniem ich w gniazdach tuż przed osiągnięciem zdolności latania. Również bocianie wędrówki obfitują w wiele niebezpieczeństw skutkujących ich okaleczeniem, a nawet śmiercią.


Jak pomóc bocianom?

Jednym ze sposobów pomocy ptakom jest punkt informacyjny 801 BOCIAN (nr tel. 0 801-26-24-26), który powstał w ramach współpracy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Grupą ENERGA. Dzięki prowadzonej infolinii, przyrodnicy podpowiadają jak chronić bociana białego, zwłaszcza w sytuacjach znalezienia poszkodowanych ptaków, czy zagrożonych gniazd. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.


– Od wiosny tego roku otrzymaliśmy już ponad 500 telefonów od osób, najczęściej w sprawach dotyczących młodych piskląt, adresów ptasich azyli czy kontaktu z weterynarzami – mówi Magdalena Berezowska z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. – Jesienią spodziewamy się głównie telefonów dotyczących bocianów, które pozostały w Polsce. Namawiamy także do obserwacji stanu technicznego gniazd, gdyż ptaki wracające wiosną potrzebują korzystnych warunków do rozrodu. Dlatego ważne jest, by jesienią i zimą zwrócić uwagę na bocianie gniazda wymagające odnowy, gdyż tylko w tym okresie można poddawać je renowacji. dodaje.


ENERGA pomaga chronić bociany i ich gniazda

– Ogólnopolski punktu informacyjny 0 801 BOCIAN to jeden wielu przykładów aktywności Grupy ENERGA na rzecz ochrony ptaków – mówi Jarosław Kozłowski koordynator współpracy firmy z przyrodnikami. – Od wielu lat realizujemy projekt budowy i renowacji platform pod bocianie gniazda na słupach energetycznych. Gniazduje na nich już blisko 16 tysięcy ptaków, czyli około 16 proc. całej populacji przylatującej do Polski bocianów – dodaje.

Informacji nt. ochrony bocianów można szukać także na stronie www.bociany.pl. Prowadzony dzięki współpracy PTPP „pro Natura” i Grupę ENERGA serwis to m.in. „Baza Gniazd Bociana Białego” oddająca stan i kondycję bocianich siedlisk oraz „Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego”, w której gromadzone są wszelkie informację na temat instytucji i osób, pomagających bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.


Więcej o codziennym życiu bocianów oraz otaczającym ich środowisku można znaleźć się na stronie www.dbajobociany.pl. Popularnonaukowy blog prowadzony przez przyrodnika Krzysztofa Koniecznego pt. „Dbaj o bociany, czyli wokół bocianiego gniazda” propaguje przyrodniczą wiedzę na temat boćków i świata, w którym żyją. Na blogu zamieszczane są autorskie teksty, fotografie, filmiki, a nawet dźwiękowe nagrania krajobrazów. Jego fanpage na www.facebook.com/dbajobociany liczy ponad 11.000 miłośników.

Projekt i wykonanie: Mehowmy