Weź udział w bitwie morskiej!

Do 16 stycznia 2012 roku w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można licytować udział w inscenizacji bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na zakup urządzeń służących do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zachęca do licytacji, której przedmiotem jest udział w inscenizacji „Bitwa Morska – Oblężenie Twierdzy Wisłoujście”, która odbędzie się w maju 2012 roku. Wygrany wcieli się albo w postać dziewiętnastowiecznego marynarza atakującego Twierdzę z pokładu okrętu, albo obrońcę – żołnierza wojsk napoleońskich. Wcześniej rekrut przejdzie odpowiednie szkolenie wojskowe pod okiem rekonstruktorów z 12. Pułku Księstwa Warszawskiego.

 

Twierdza Wisłoujście to niepowtarzalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej, przykład dobrze zachowanego portowego zespołu obronnego, którego historia sięga czasów średniowiecza. Współczesny kształt Twierdzy łączy w sobie szereg różnorodnych stylów architektonicznych – włoskich, francuskich, niderlandzkich i pruskich. O wartości obiektu stanowi faktu dwukrotnego wpisania go na listę World Monuments Watch, mającej na celu popularyzację najcenniejszych na świecie zabytków architektonicznych zagrożonych zniszczeniem.

 

Obecnie, obok prac rewaloryzacyjnych, prowadzone są działania mające na celu popularyzację zabytku zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Gdańsk. Jedną z głównych atrakcji zabytku jest organizowana corocznie inscenizacja „Bitwa Morska – Oblężenie Twierdzy Wisłoujście”, w której obok odtwórców historycznych z całej Polski biorą udział gdańskie rekonstrukcje nowożytnych okrętów. Zwycięzca licytacji będzie mógł wziąć czynny udział w bitwie. Wylicytowana kwota zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera pieniądze na sprzęt dla wcześniaków oraz kobiet ciężarnych.

 

Odnośnik do aukcji: http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=574007

Projekt i wykonanie: Mehowmy