Wakacje w Sopocie

Teatr na Plaży
W tym roku po raz pierwszy rusza miejski projekt „Kulturalnej Plaży”. Pod tym hasłem Teatr na Plaży organizuje przez całe wakacje szereg wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, z których korzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. W bogatej ofercie – obfitujące w koncerty, spektakle, pokazy filmów i spotkania – znalazł się także cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. 

Warsztaty muzyczno-dźwiękowe ze Starym Radyjkiem
Prowadzenie: Tomasz Garstkowiak, Małgorzata Kęsicka
Co to takiego: słuchowisko? Z czego zrobić deszcz? Jak brzmi las w ciepły letni dzień? Na naszych warsztatach będziemy grać, tupać, klaskać i szeleścić, a wszystko po to, by stworzyć własną dźwiękową opowieść. Sięgniemy po różne instrumenty, pojawi się dużo niezwykłych dźwięków, a także piosenki – do tańczenia, śpiewania i zasypania. Warsztaty poprowadzą autorzy wydanego na CD słuchowiska „Pan Leniwiec i Pantofelek Kopciuszka”. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-11 lat.
24.07 | czwartek | godz. 14.00
02.08 | sobota | godz. 11.00 

Warsztaty z Sopockim Teatrem Tańca
Prowadzenie: Joanna Czajkowska
Joanna Czajkowska, tancerka, choreograf, pedagog tańca, laureatka polskich i zagranicznych  festiwali  poprowadzi zajęcia taneczno – teatralne w czasie których uczestnicy poznają podstawy tańca współczesnego, a także będą pracować nad koordynacją ciała, pamięcią ruchową i kreacją postaci za pomocą tańca. Poznają podstawy z kompozycji ruchu tak, by mogły same tworzyć sekwencje ruchowe.  A wszystko to w formie lekkiej i przystępnej, bo najważniejsza w tańcu jest otwartość, spontaniczność i dobra zabawa. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie wygodnych strojów treningowych i dobrego humoru! Zajęcia odbędą się jako cykl 4 kolejnych spotkań, dzień po dniu. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat.
14-17.07 | poniedziałek-czwartek | godz. 12.00 

Warsztaty z Akademią Pana Kleksa
Prowadzenie: Piotr Kosewski
Na warsztatach poznamy historię Adasia Niezgódki, przeniesiemy się do bajkowego świata najlepszej szkoły na naszej planecie – Akademii Pana Kleksa. Na zajęciach będziemy nie tylko śpiewać, tańczyć, rysować, wycinać… za każde wykonane zadanie można będzie zdobyć pieg. Warsztaty, które składać się będą z dwóch części poprowadzi Piotr Kosewski – reżyser, aktor i pomysłodawca musicalowo-kabaretowych spektakli wg. twórczości duetu Przybora/Wasowski „Medea, moja sympatia” oraz „Balladyna’68”, którą niezależnie od warsztatów będzie można obejrzeć na plaży w ramach Kulturalnej Plaży. Warsztaty dla dzieci w wieku. 6-11 lat.
Część I  | 3.07, 9.07 | godz. 14.00
Część II | 4.07, 10.07 | godz. 14.00 

Jak powstało kino
Prowadzenie: Tomasz Garstkowiak
Wspólnie z uczestnikami prześledzimy historię wynalazków, które doprowadziły do powstania kina. Przyjrzymy się fotografii, a także pierwszym ruchomym obrazom. Poznamy zasadę działania kinematografu. Zaprezentujemy, jak zmieniały się nośniki filmowe i sposoby wyświetlania filmów na przestrzeni dziesięcioleci. Przeniesiemy się do czasów początków kina – zobaczymy, jak wyglądały pierwsze filmy i kim byli ich twórcy. Na zajęciach pojawią się również ciekawe rekwizyty – m.in. zabawki optyczne i stare projektory filmowe. Postaramy się także wspólnie stworzyć pierwsze filmowe dzieła sztuki. Zajęcia poprowadzi Tomasz Garstkowiak z Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kurort. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat.
30.07 | środa | godz. 14.00
9.08 | sobota | godz. 11.00 

Kino nieme pełne dźwięków
Prowadzenie: Tomasz Garstkowiak
Zajęcia, podczas których przyjrzymy się roli muzyki w filmie. Przeniesiemy się  do czasów niemego kina – dowiemy się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu filmowego, a także jakie zmiany w kinie spowodowało pojawienie się dźwięku. Przyjrzymy się również muzyce i efektom dźwiękowym we współczesnych produkcjach filmowych. Korzystając z instrumentów akustycznych, elektronicznych oraz przedmiotów codziennego użytku wspólnie stworzymy i zarejestrujemy ścieżkę dźwiękową do wybranych fragmentów filmowych. Zajęcia poprowadzi Tomasz Garstkowiak z Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kurort. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat.
31.07 | czwartek | godz. 14.00
10.08 | niedziela | godz. 11.00 

Nie taki niesporczak straszny – warsztaty plastyczne
Prowadzenie: Grażyna Rigall
Na zajęciach wspólnie przyjrzymy się niezwykłym żyjątkom mieszkającym w wodach Bałtyku oraz na otaczających plażach. Prześledzimy ich zachowania, zwyczaje, przyjrzymy się wyjątkowym kształtom i kolorom. Następnie postaramy się wymyślić i wykonać własne stworzenia – nazwać je i przypisać im określone właściwości. Wspólnie wykonamy również scenografię – makietę dna morskiego, na której zostaną umieszczone stworzone przez nas żyjątka. Zajęcia poprowadzi Grażyna Rigall, artysta plastyk, pedagog, twórczyni unikatowych lalek m.in. wykorzystywanych w spektaklach teatralnych w całej Polsce. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-11 lat.
1.07 | wtorek | godz. 11.00
7.07 | poniedziałek | godz. 11.00 

Zaklęci w kadrze
Prowadzenie: Grażyna Rigall
Zajęcia plastyczno-techniczne, podczas których przyjrzymy się warstwie wizualnej filmu. Omówimy elementy scenografii, dekoracje, charakteryzację, grę aktorską. Następnie spróbujemy odtworzyć w rzeczywistości i zaproponować własne interpretacje kadrów z klasycznych dzieł filmowych. Wykorzystując materiały plastyczne, materiały recyclingowe, przedmioty codziennego użytku, stworzymy własną scenografię, kostiumy, napisy, a także sami wcielimy się w role bohaterów filmowych. Zajęcia poprowadzi Grażyna Rigall, artysta plastyk, pedagog, twórczyni unikatowych lalek m.in. wykorzystywanych w spektaklach teatralnych w całej Polsce. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-11 lat.
2.07 | środa | godz. 11.00
11.07 | piątek | godz. 11.00 

Warsztaty rodzinne z wydawnictwem EneDueRabe: Grufallo, Miejsce na Miotle i 100 Tove Jansson
Zapraszamy na warsztaty rodzinne z wydawnictwa EneDueRabe, na których przeczytamy wspólnie książki i podyskutujemy o emocjach. Książki czytać będzie dzieciom Beata Szreder – aktorka i reżyserka spektakli dla dzieci w Teatrze na Plaży (m.in. spektakl „Fasolka Polka i Szczypiorek Florek”) a warsztaty poprowadzą zaproszeni przez wydawnictwo pedagodzy i psycholodzy. Książki które będziemy czytać dzieciom to: 06.07 – „Gruffalo”, 20.07.- „Miejsce na miotle”. Książki Tove Jansson: 03.08. – ” Niebezpieczna podróż, 17.08 – „Co było potem”. Warsztaty dla dzieci w wieku 3-8 lat.
6.07, 20.07, 3.08, 17.08 | niedziela | godz. 12.00

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Warsztaty odbywać się będą w budynku Teatru na Plaży na Sali Prób, na II piętrze. Warsztaty EneDueRabe – na werandzie Klubu Atelier. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Tel. +58 555 22 34 (pon.-pt.: godz. 9-15), e-mail: rezerwacje@teatrnaplazy.pl

Kontakt:
Teatr na Plaży,
al. Mamuszki 2, Sopot,
tel. +58 555 22 34 (pon.-piąt; godz. 9-15),
info@teatrnaplazy.pl


Państwowa Galeria Sztuki – warsztaty
Owoce, warzywa, kwiaty i owady
Co oznacza słowo martwa natura? Dlaczego artyści na obrazach ukazują owoce, warzywa, kwiaty i owady? Czy przedstawione na obrazach instrumenty muzyczne, książki, kompasy i globusy mają jakieś dodatkowe, ukryte znaczenia? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy zajęć Owoce, warzywa, kwiaty i owady  a zdobytą wiedzę utrwalą m.in. podczas specjalnie przygotowanej gry memory. 

Kształty i kolory
Kilka słów o kształtach i figurach geometrycznych w sztuce. Na zajęciach będziemy bawić się w detektywów i szukać obrazów, na których da się rozpoznać figury geometryczne. Dzieci poznają również pojęcie kubizmu oraz same stworzą kubistyczne dzieła sztuki. 

Collage-kolaż
Co to takiego kolaż, na czym polega ta technika artystyczna i skąd pochodzi jej nazwa? W czasie zajęć dzieci poznają najważniejsze dzieła wykonane tą techniką i z rozmaitych, ciekawych materiałów będą mogły stworzyć swój własny kolaż. 

Kolorowe refleksy – czyli zabawy ze światłem.
Kiedy i gdzie powstała sztuka witrażu? Jak artyści dawniej wykonywali witraże a jak powstają one w dzisiejszych czasach? Podczas wciągającej gry dzieci poznają tematykę witraży oraz w oparciu o zdobytą wiedzę stworzą swoje własne dzieła sztuki. 

Piękne i ciekawe przedmioty ale czy coś oznaczają?
Co to jest rzemiosło artystyczne i co oznacza nazwa „sztuka użytkowa”? Na zajęciach dzieci dowiedzą się, jak powstają przedmioty z ceramiki i na czym polegają techniki wytwarzania dzieł tzw. rzemiosła artystycznego. Uczestnicy zajęć nauczą się rozpoznawać dawne odpowiedniki współcześnie używanych przedmiotów codziennego użytku oraz stworzą swoje własne, niepowtarzalne dzieła sztuki użytkowej. 
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc terminy i tematy lekcji prosimy uzgadniać z tygodniowym wyprzedzeniem w godzinach 8:30 – 15:30. 

Młodzieżowy Dom Kultury
MDK przygotował dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę warsztatów i wycieczek. Jak co roku – nie zabraknie także dobrej zabawy, wspólnych gier i wyjść do kina.

Warsztaty:
plastyczne
muzyczne – gitara,
wokal,
nauka gry na pianinie,
rytmika;
taneczne;
modelarstwo,
karate;
logopedia;
zajęcia w Pracowni Malucha i Pracowni Kreatywnego Dziecka

Warsztaty 2 :
zdrowego żywienia ;
wykonywania regionalnych zabawek Pomorza i Kaszub;
malowania na wodzie
oraz:
– 2 wycieczki autokarowe
– 2  wycieczki piesze
– 2 wycieczki rowerowe
– wyjście do Multikina
– gry i zabawy sportowe
Warsztaty odbywać się będą na terenie Młodzieżowego Domu Kultury.

Więcej informacji:
Pracownia Imprez MDK: 58 551 41 31 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Latem sopocki MOSiR organizuje turnieje w piłkę nożną i siatkówkę plażową dla dzieci i młodzieży. Dostępne będą również ogólnodostępne, bezpłatne boiska do siatkówki plażowej. 

Turnieje w piłkę nożną
18.06. /środa/ godz. 10.00.
Turniej piłki nożnej szkół dla uczniów sopockich szkół podstawowych
/wiek 7-9 lat/
Wielofunkcyjne Boisko ze sztuczną nawierzchnią
Boisko MOSiR Sopot ul. 23 Marca

21.06. /sobota/ , godz. 11.00.
Zawody w Kolarstwie górskim Family Cup
Chata Góralska „Harnaś”

21.06. /sobota/ godz. 9.00.
Memoriał Andrzeja Grubby
Hala 100-lecia

Do dyspozycji młodych sportowców będzie także wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią – boisko MOSiR ul. 23 Marca

Więcej informacji: www.mosir.sopot.pl 

Miejska Biblioteka Publiczna
Jak co roku, także Biblioteka Głowna w Sopocie przy ul. Obrońców Westerplatte 16 zaprasza dzieci i młodzież do korzystania z oferty Pracowni Komputerowej wyposażonej w tablety graficzne oraz do Planszowiska  na gry planszowe i komiksy w godzinach otwarcia Biblioteki. Ponadto w czasie wakacji odbywać się będą liczne warsztaty i spotkania, o których na bieżąco można dowiadywać się ze strony Biblioteki www.mbp.sopot.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/BibliotekaSopocka.
 
Informacje o innych zajęciach będą pojawiały się na bieżąco na stronie internetowej UMS.

Projekt i wykonanie: Mehowmy