W tym roku Zdarzenia w Gdańsku!

Przed nami kolejny pomorski festiwal. Do tej pory impreza odbywała się w Tczewie, w tym roku swoim zasięgiem obejmie również Gdańsk. XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny rozpocznie się 1 września.

 

Festiwal odbywa się cyklicznie od 2000 roku i trwa cztery dni. Będą to dni intensywnych działań kulturowych. Zdarzenia to przede wszystkim spektakle i etiudy w wykonaniu artystów z niemal całej Europy. Na cztery dni zjawią się oni w okolicach Trójmiasta, by dzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami artystycznymi, ale także czerpać z przestrzeni artystycznej Pomorza.

 

Już w czwartek w Gdańsku odbędą się dwa pierwsze koncerty. Będą to etiudy w wykonaniu Paolo Alessandriego z Włoch (Szkoła Podstawowa nr 5) oraz Nikolaya Georgiewa z Bułgarii (scena główna Centrum Kultury i Sztuki). 2 września oprócz koncertów muzyki klasycznej będziemy mogli również uczestniczyć w spektaklach teatralnych. O 17:00 na deskach Teatru Wybrzeże wystawione zostanie dzieło Tadeusza Różewicza pt. „Białe Małżeństwo”. O 19:00, w tym samym budynku, będziemy mogli zobaczyć sztukę „Spettatori”, w wykonaniu grupy teatralnej ze Szwajcarii. Oba spektakle przeznaczone są dla widzów dorosłych. Wstęp na nie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Wybrzeże.

 

Również 2 września o godzinie 21:00  na nabrzeżu Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance odbędzie się performance „Miasto Możliwe”. Jak podają organizatorzy: „prezentację stanowić będzie kilka odsłon z życia mieszkańców urojonego miasta na wodzie”. Spektakl odbędzie się na barce w okolicy Żurawia. Wszyscy zainteresowani powinni zaopatrzyć się w lornetki, ponieważ miejscem przeznaczonym dla widowni będzie Długie Pobrzeże.

 

Nie mniej wrażeń czeka nas w dwa ostatnie dni Festiwalu. Będziemy mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną „Sztuka na wynos” i mnóstwo atrakcyjnych artystycznie spektakli m.in. „Guzik”, „Salome” i „Wielki numer”. Impreza zakończy się ceremonią finałową na scenie głównej Centrum Kultury i Sztuki 4 września o godzinie 22:30.

 

Szczegółowy program Festiwalu Zdarzenia dostępny jest na stronie:

http://www.pomost.art.pl/category/zdarzenia/xii-edycja

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy