W Sopocie wystartują największe międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody

Już od 5 do 8 lipca na sopockim  Hipodromie zawody CSIO***  zgromadzą jak co roku najznakomitszych zawodników świata, najlepsze konie  oraz tłumy fanów jeździectwa.


Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO*** już od dawna wpisały się w kalendarz obowiązkowych spotkań fascynatów jeździectwa. CSIO***, najwyższej rangi zawody, mogą odbywać się w danym kraju tylko raz w roku. A stawka jest wysoka – zwycięzcy mogą dostać się do światowej Top Ligi jeździectwa na kolejny sezon. W tym roku CSIO*** w Sopocie odbędzie się już czwarty raz z rzędu.

– Nie ma mowy o rutynie! Choć Hipodrom Sopot gości zawody CSIO*** nie pierwszy raz, zawsze towarzyszy nam zdrowy dreszczyk emocji w czasie przygotowań, które trwają wiele miesięcy. Już teraz mogę powiedzieć, że technicznie, mimo trwających prac budowlanych, Hipodrom jest w pełni gotowy na przyjęcie koni i jeźdźców – mówi Magdalena Rutkowska, Prezes Zarządu Hipodrom Sopot Spółka z o.o. 

Na parkurze zobaczymy około 16 najlepszych ekip z całego świata i blisko180 znakomitych koni z krajów Europy, Azji i USA. – W zawodach CSIO*** występować mogą tylko oficjalne reprezentacje danego kraju – po 4 zawodników z każdego kraju. Różnica między zwykłymi zawodami a naszymi polega na tym, że do nas nie zgłaszają się indywidualni jeźdźcy. Federacja zgłasza akces i wyznacza reprezentację oficjalną. Na tym samym parkurze, w tym samym czasie startują pierwsi zawodnicy poszczególnych ekip, potem drudzy, trzeci, etc. Z pierwszego nawrotu do następnego przejazdu dostaje się 8 ekip, po czym wyłaniamy zwycięską ekipę, drugą, trzecią…- tłumaczy Dyrektor Zawodów Olgierd Maria Kuleszyński.

Reprezentanci krajów będą walczyć w Sopocie o nagrody w łącznej puli 470 000 zł. Rozegranych zostanie 11 konkursów. W piątek, 6 lipca, ekipy z poszczególnych krajów będą walczyć o
Puchar Narodów, w sobotę, 7 lipca, zawodników czeka zmierzenie się z konkursem Sześć Barier, a w niedzielę, 8 lipca, Grand Prix, które wyłoni najlepszego z najlepszych!

Organizatorzy zaplanowali liczne imprezy towarzyszące, szczególnie z myślą o najmłodszych, m.in. festyn rodzinny, przejażdżki konne. W przestrzeni targowej ustawione zostaną stoiska ze sprzętem jeździeckim oraz zdrową żywnością. 

Zawody odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.


Na Hipodromie nie zabraknie również wolontariuszy, którzy będą współorganizować grę miejską, obsługiwać biuro zawodów, a nawet wręczać cenne nagrody. Organizator przygotował też wyjątkową niespodziankę dla wszystkich wolontariuszy, a będzie nią możliwość uczestniczenia w wieczornej imprezie jeźdźców w Dream Club w Sopocie.

Foto: Caygill

Projekt i wykonanie: Mehowmy