W poszukiwaniu zaginionej wyobraźni

Ciepłe mleko, nocna lampka, ukochany miś i ciepły głos mamy lub taty, którzy czytają po raz setny przygody Kubusia Puchatka, to jedno z cudowniejszych wspomnień dzieciństwa. Apelujemy więc: Czytajmy Dzieciom! To się opłaca!


Kalendarze wypełnione są nietypowymi świętami, a jedno z nich przypada trzeciego marca – Międzynarodowy Dzień Pisarza, ustanowiony 28 lat temu. Ten dzień to świetna okazja żeby wspomnieć naszych ukochanych pisarzy z dzieciństwa i zastanowić się, co właściwie dzieciom daje czytanie książek. Czytanie jest najprostszą i jedną z tańszych form spędzania czasu z dzieckiem. Jest to zajęcie łatwe, przyjemne i inspirujące. Lista korzyści czytania jest bardzo długa – od budowania dobrej relacji rodzic-dziecko, poprzez kształtowanie poczucia własnej wartości aż po rozwijanie wyobraźni. Książki możemy wypożyczyć z biblioteki, kupić w antykwariacie czy na wyprzedaży. Możemy też poprosić znajomych o taki prezent na urodziny lub święta dla naszej pociechy. Kolejnym pomysłem może być zorganizowanie wymiany książek z innymi dziećmi.


Jeśli jednak naszemu dziecku znudził się już nasz głos, jest i na to rada. Często biblioteki lub księgarnie organizują spotkania z autorami, którzy czytają swoje książki lub robią to profesjonalni aktorzy. Jedna z okazji nadarza się 6 marca (wtorek) o godz. 11.00 w Filii nr 9 WiMBP (Gdańsk-Przymorze, ul. Jagiellońska 8). Odbędzie się tam spotkanie z Anną Onichimowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

 

Kolejną możliwość stwarza nam szeroki wybór audiobooków czyli płyt z nagranymi książkami czy wierszami dla dzieci. Jedyne czego potrzebujemy, to sprzętu do odtwarzania i już możemy znaleźć się w bajce. Takie „książki” możemy kupować pojedynczo lub zaopatrzyć się w całe kolekcje. Audiobook to doskonałe rozwiązanie na długą  podróż samochodem lub samolotem.


Na koniec warto jeszcze wspomnieć o prof. Jerzym Sampie, który spisał legendy gdańskie m.in o gdańskich lwach, uczcie Neptuna czy historii sprytnego Balcerka. Filharmonia Bałtycka zainspirowana tymi opowieściami stworzyła cykl koncertów edukacyjnych, które odbędą się 5 marca (poniedziałek) i 6 marca (wtorek) o godz. 9.00 i 11.00.


Pozostaje już tylko dodać, że redakcja Kiwi życzy wszystkim twórcom słowa połamania piór, maszyn do pisania i klawiatur.



Aleksandra Baniak

 

 

 

 

 

Foto: Kamil Porembiński

Projekt i wykonanie: Mehowmy