W krainie reniferów – Nieńcy. Spotkanie z Magdaleną Skopek

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Skopek, podróżniczką, pasjonatką fotografii. Trzykrotnie, w różnych porach roku przebywała wśród Nieńców na Jamale żyjąc ich życiem. Owocem jej wypraw na Jamał jest książka „Dobra Krew. W krainie reniferów, bogów, ludzi”. Za swoje osiągnięcie zdobyła KOLOSA w kategorii podróże w 2011

Nasz gość opowie o swojej podróży, surowym klimacie Jamału oraz przede wszystkim o swoich doświadczeniach życia wśród nomadzkie ludu – o ich tradycjach, zwyczajach, życiu codziennym.

Jamał – w przekładzie nazwa półwyspu oznacza „koniec Ziemi”. Na stałe mieszkają tam jedynie rdzenni mieszkańcy – Nieńcy. Półwysep jest słabo zaludniony, klimat surowy, a życie ludzkie bezpośrednio związane jest z reniferem, który jest nie tylko przyjacielem, ale też źródłem jedzenia i ubrań, środkiem transportu, a z jego skór buduje się czumy, czyli tundrowe domy. Żeby dotknąć tego zadziwiającego świata autorka pokonała wiele granic. Opowie jak uczyła się nienieckiej codzienności mieszkając w czumie wspaniałej rodziny Akatteto, jak powozi się zaprzęgiem reniferów, jak odwiedza się gości, jak tańczy dym w czumie, skąd według Nieńców bierze się zorza polarna i jak smakuje surowe mięso rena.

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Źródło: FB EtnoKolo


Projekt i wykonanie: Mehowmy