W Gdyni rusza „miejska wtyczka”

W Gdyni podczas najbliższych wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka czyli publiczny punkt, w którym będzie można doładować baterie mobilnych urządzeń. Projekt ładowarki był tematem konkursu dla studentów ASP w Gdańsku.  Projekt Miejskiej Wtyczki, czyli punktu ładowania telefonów i innych urządzeń mobilnych był tematem IV edycji Gdynia City Transformers, która miała charakter konkursu zamkniętego, skierowanego do studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Izabela Kotkowska z Centrum Designu Gdynia poinformowała PAP, że gdyńska wtyczka będzie na pewno pierwszym ogólnodostępnym punktem ładowania urządzeń mobilnych na Pomorzu i prawdopodobnie pierwszym w Polsce posiadającym wejście USB, mini i micro USB, Apple Lighting oraz gniazdka amerykańskie, angielskie i Schuko.  Pierwsza gdyńska wtyczka będzie się znajdowała na terenie Gdynia InfoBox w centrum miasta. Planowane jest uruchomienie kolejnych takich miejsc do ładowania urządzeń.  W konkursie zwyciężył projekt Joanny Jarza z Pracowni Projektowania Produktu Autorskiego Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP.  Projekt zakłada wykorzystanie istniejących na terenie InfoBoxu betonowych murków i ławek. Jak przekonuje autorka zwycięskiego projektu Joanna Jarza, – ładowarka oprócz spełniania swojej funkcji, stanowi również wygodne oparcie oraz podłokietnik, które zapewnią użytkownikowi przyjęcie wygodnej pozycji podczas korzystania z urządzenia. Główna część konstrukcji składa się z odpowiednio wyciętych płyt z laminatu samonośnego, które zostały połączone za pomocą prętów i tulei. Wszystkie elementy elektryczne urządzenia, gniazdka wraz z wtyczkami, odporne są na warunki atmosferyczne. 


Władze Gdyni postanowiły wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i turystów, którzy na co dzień korzystają z urządzeń mobilnych – przekonuje Kotkowska.  Poinformowała, że w Polsce możliwość doładowania telefonów mają mieszkańcy Wrocławia, gdzie wprowadzono autobusy wyposażone w wejście USB oraz w Warszawie w Złotych Tarasach. Również niektóre prywatne firmy w ramach działań promocyjnych ustawiają punkty ładowania telefonów w miejscach publicznych; w większości przypadków były to działania tymczasowe.  Gdynia City Tranformers to inicjatywa Centrum Designu Gdynia mająca na celu podniesienie jakości przestrzeni publicznej w mieście, a także promowanie utalentowanych twórców i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych przestrzeni miejskiej.  Podczas poprzednich edycji konkursu udało się wdrożyć w mieście dwa projekty. W 2012 r. pięć szarych skrzynek energetycznych, zlokalizowanych przy głównej ul. Świętojańskiej w Gdyni zostało zabudowane kolorowymi osłonami z funkcją siedziska. Miejskie meble zostały zaprojektowane przez Dominikę Janicką i Annę Jankowską.  W 2013 roku na terenie plaży miejskiej w Gdyni powstały sezonowe kosze na śmieci Peryskop według projektu Michała Zrzelskiego.  Drugim projektem Centrum Designu Gdynia, którego celem jest zmiana przestrzeni miasta jest „Trawa do Rzeczy” czyli całoroczny szlak wiodący przez zielone skwery i parki Gdyni. Do tej pory zrealizowane zostały dwie instalacje, dzięki którym dotychczas mało atrakcyjne lokalizacje zyskały nową funkcję. W 2013 roku na terenie Parku Rady Europy powstał stół piknikowy „Długi Piknik” autorstwa Przemysława Pachuta, a w 2014 roku na terenie Skweru Sue Ryder – wybudowane zostały „Zielone Pagórki” służące do aktywnej rekreacji w mieście. Autorem projektu jest Roman Brunda.

 

 

 

Źródło: PAP

Fot: gdyniakulturalna.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy