W Gdańsku mają nowoczesne laboratorium sportowe

2 października 2013 r. Rektor wraz z zaproszonymi gośćmi dokonał otwarcia Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w Sporcie. Całkowicie przebudowaną i odnowioną salę wyposażono w nowoczesny sprzęt pomiarowy dzięki funduszom z projektu unijnego.

Zakupiona aparatura spełnia najwyższe światowe standardy i umożliwia prowadzenie szeroko zakrojonych badań w dziedzinie kultury fizycznej. Rektor wyraził przekonanie, że dzięki temu poziom badań i liczba publikacji na naszej uczelni znacząco wzrośnie oraz że umożliwi to nawiązywanie nowych kontaktów na międzynarodowej scenie badawczej.

Obecnie laboratorium to obiekt dwupoziomowy. Na dolnym poziomie znajduje się m.in. Biodex System 4 Pro . Jest to urządzenie do oceny i treningu nerwowo – mięśniowego . W największej kabinie znajdują się dwa ergospirometry, czyli analizatory gazów wydechowych, które służą do badań wysiłkowych, zwłaszcza w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak: bieganie, kolarstwo, wioślarstwo, triathlon.

Zawodnicy do badań wydolnościowych mają do dyspozycji bieżnię z regulacją prędkości w zakresie 0-40 km/h i nachylenia 0-25%. Na bieżni możliwy jest bieg oraz jazda na rowerze czy wózku inwalidzkim. Ponadto w laboratorium znajdują się ergometry – rowerowy, wioślarski, kajakowy.

Laboratorium zostało wyposażone również w nowoczesny, specjalistyczny (medyczny) analizator składu ciała. Maszyna bada i analizuje m.in.: wodę wewnątrzkomórkową, wodę pozakomórkową, proteiny, minerały kostne i bezkostne, tkankę tłuszczową, masę mięśni szkieletowych, masę mięśni, beztłuszczową masę ciała, BMI (wskaźnik masy ciała), procentową zawartość tłuszczu, wskaźnik talia-biodro (WHR), segmentalną masę mięśni, segmentalny procent mięśni, obrzęk, częściowy obrzęk, wewnętrzny (trzewny) obszar tkanki tłuszczowej, diagnozę odżywiania (proteiny, minerały, tłuszcze). docelową wagę, kontrolę wagi, kontrolę tłuszczu, kontrolę mięśni, wynik sprawności fizycznej.

Przenośny tester unerwienia dłoni pozwala na obiektywne badanie czucia dłoni. Na wyposażeniu laboratorium są również urządzenia do monitoringu zawodników w grach zespołowych. Unikalnym sprzętem, bo jedynym takim w Polsce, jest system pozycjonowania zawodników. Z tego systemu korzysta ponad 300 klientów na całym świecie – instytucji naukowych, sportowych federacji narodowych czy klubów, m.in. New York Knicks, Dallas Cowboys, AC Milan. System składa się z oprogramowania, anteny zbierającej dane z 16 urządzeń – odbiorników wyposażonych w 10 Hz GPS (do analizy prędkości, odległości, położenia), akcelerometry (do pomiaru m.in. przyspieszenia, czasu reakcji), magnetometry (do analizy kierunku ruchu), 3D żyroskopy (do analizy z dokładnością 1200 stopni na sekundę m.in. szybkości obrotu, zwodów); możliwy jest również odczyt tętna.

 

Foto: Beata Zarach

Projekt i wykonanie: Mehowmy