VIII Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Już po raz ósmy Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje imprezę, na której goszczą ilustratorzy z krajów leżących nad Bałtykiem. Tym razem zgromadzili się pod hasłem „Co w morzu pływa? – morskie opowieści”.


Spotkania rozpoczęły się już 4. października, kiedy to odbyły się pierwsze rozmowy i warsztaty z twórcami obrazków. Był to także dzień otwarcia wystawy ilustracji z udziałem kilku artystów oraz debaty o książkach dla dzieci, którym towarzyszyły targi książki i sztuki dla maluchów. Ponadto goście mogli zapoznać się z książką profesora Jana Marcina Węsławskiego oraz doktora Lecha Kotwickiego o życiu morskich stworzeń skierowaną do dzieci. Obrazkami uświetniła ją Grażyna Rigall.


Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35, godz. 10-18) to miejsce, w którym miłośnicy rysunków mogą obejrzeć wystawę 79 (!) dzieł  o morskiej tematyce artystów z krajów nadbałtyckich. W przygotowaniu pokazu uczestniczyli partnerzy z Estonii: Biblioteka Narodowa Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci. Powstało ono w 2011, kiedy to stolica Estonii – Tallinn – zyskała miano Europejskiej Stolicy Kultury.


Wystawa prezentuje obrazkowe odpowiedzi artystów na pytanie „Co w morzu pływa?”. Jeśli jesteś ciekaw, co spłynęło z ich dłoni na papier – do 5. listopada masz szansę się dowiedzieć.


Marta Gieda

 

 

 

 


Foto: http://www.komiks.gildia.pl/news/2013/10/8-baltyckie-spotkania-ilustratorow

Projekt i wykonanie: Mehowmy