Vidimo se na Festiwalu Slawistyki

Dziś zaczyna się pierwszy dzień Festiwalu Slawistyki organizowanego przez studentów i wykładowców Katedry Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz działaczy gdańskiego środowiska kulturalnego. Impreza ma na celu przybliżenie kultury krajów bałkańskich. W ciągu tygodnia trwania festiwalu na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji – wykłady, warsztaty językowe, degustacje potraw południowosłowiańskich, pokazy filmowe i koncerty.


W tym roku dużo uwagi poświęconej będzie dwóm państwom bałkańskim, które oficjalnie otrzymały status kandydatów do Unii Europejskiej, Serbii i Chorwacji, co nie oznacza, że pominięto pozostałe kraje. Większość festiwalowego programu zrealizowana będzie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ale nie tylko. Prezentacje i imprezy Festiwalu Slawistyki prowadzone będą też w Mediatece CH Manhattan, Klubie Mechanik i Klubie Wydział Remontowy.


– Tegoroczny program jak zawsze jest bardzo bogaty. Festiwal jest imprezą otwartą – mogą w nim uczestniczyć zarówno slawiści, jak również osoby niezwiązane z naszym kierunkiem – mówi Magdalena Mroczkowska, jedna z organizatorek. – Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę dowiedzieć się czym jest słynny „kocioł bałkański”. Wieczorami zapraszamy na „żurki”, czyli imprezy z południowosłowiańską muzyką oraz filmy, w tym serbsko-słoweńsko-węgiersko-chorwacko-francuski kandydat do Oscara „Besa” z 2009 roku. Na godziny poranno-popołudniowe zaplanowane są atrakcje takie jak warsztaty językowe i prezentacje dotyczące kulinariów, kultury i literatury Bałkanów. Przyszli i obecni studenci poznają programy umożliwiające wyjazd na wymianę studencką do Serbii i Chorwacji. Zapraszamy serdecznie – vidimo se! – zaprasza zafascynowana Magdalena Mroczkowska.


Na Festiwalu pojawią się goście specjalni – mgr Bogdan Robert Arkita, Łukasz Fleischerowicz (redaktor naczelny portalu balkanistyka.org), Jelena Gazivoda z Chorwacji oraz serbski zespół BY-PASS. Festiwal Slawistyki potrwa do niedzieli. W organizację włączyło się bardzo wiele osób, dlatego program jest tak bogaty. Do rekomendacji Festiwalu przez Magdalenę Mroczkowską chyba nie trzeba już nic dodawać – vidimo se!

 


Justyna Bastrzyk

 

 

 

 

Foto:Bunker

Projekt i wykonanie: Mehowmy