
Serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów na 5. edycję Forum Wolontariatu Szkolnego! Naszym celem jest integracja środowiska nauczycieli zaangażowanych w różne formy wolontariatu – od akcyjnego, sportowego, charytatywnego, po Caritas, hospicja, harcerstwo, PCK i wiele innych.
DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ?
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Działam bo widzę różnicę”. Podczas 5. Forum Wolontariatu Szkolnego poruszone zostaną praktyczne kwestie uczestnictwa w wolontariacie. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w warsztacie ,, Od pomysłu do działania- Twoja super akcja!”, podczas którego dowiedzą się jak samodzielnie zaplanować i zrealizować własną inicjatywę wolontariacką. Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą uczestniczyć w sesji rozwijającej ich kompetencje społeczne, oraz dowiedzą się w jaki sposób mogą zadbać o własne samopoczucie będąc aktywnie zaangażowanym w akcje na rzecz innych.
Dla opiekunów przygotowano warsztat, który dostarczy im narzędzi i inspiracji do efektywnego zachęcania podopiecznych do uczestnictwa w akcjach wolontariackich.
Forum Wolontariatu Szkolnego to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami i zdobycia praktycznej wiedzy.
PROGRAM

DLA KOGO?
Zapraszamy zarówno doświadczonych nauczycieli i opiekunów szkolnych kół wolontariatu, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wolontariatem. Zachęcamy do udziału nauczycieli wraz z reprezentacją 3 uczniów – młodych aktywistów, przedstawicieli szkolnego koła wolontariatu.
SPOTKAJMY SIĘ!
Chcemy, aby tegoroczne Forum Wolontariatu Szkolnego- podobnie jak poprzednie edycje- było dniem pełnym inspirujących dyskusji, twórczych pomysłów i wymiany sprawdzonych praktyk. To wyjątkowa okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, nawiązania wartościowych kontaktów oraz czerpania inspiracji z doświadczeń innych uczestników. Spotkajmy się, poznajmy i porozmawiajmy na temat wolontariatu w szkole.
ZAPISY
PRELEGENCI I SZKOLENIOWCY:

Dawid Jastrzębski – aktywny działacz zaangażowany w życie społeczne Miasta Gdańska, prezes stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Od ponad 12 lat związany zawodowo i wolontariacko z RCWG. Członek Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Gdańskiej Rady Rozwoju Wolontariatu, Zespołu Zarządzającego Gdańską Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych oraz Grupy roboczej ds. aktywizmu i wolontariatu przy Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Specjalizuje się w dziedzinie wolontariatu i aktywności obywatelskiej. Na przełomie lat inicjował, kreował, koordynował oraz organizował szereg projektów społecznych. Swoimi działaniami sprawnie skupia i łączy różne środowiska m.in. wolontariuszy, seniorów, instytucje publiczne, sektor pozarządowy oraz biznesowy. Mentor i szkoleniowiec z zakresu aktywności wolontariackiej i społecznej prowadzący szkolenia z zakresu m.in. zarządzania i współpracy z wolontariuszami, wolontariatu seniorów, wolontariatu sportowy oraz kryzysowego. Na przełomie lat, koordynował działaniami tysięcy wolontariuszy przy wielu wydarzeniach miejskich oraz współpracował z setkami koordynatorów i animatorów wolontariatu wdrażając ich w działanie. Jest pomysłodawcą wielu projektów na rzecz rozwoju wolontariatu m.in. gry szkolnej Termosfera, Gdański Tydzień Wolontariatu, Godzina dla Gdańska, akcji Gdańsk Pomaga, Festiwalu Sztuki Ulicznej. W ramach swojej działalności współtworzył nowy system pośrednictwa wolontariatu, wdrożył i wypracował narzędzia do budzenia aktywności społecznej w tym m.in. grupy senioralnej. Współtwórca programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022 i organizator jej obchodów w Mieście Gdańsk

Emilia Kaczkowska – dr inż. nauk chemicznych. Odnalazła się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wieloletnia animatorka społeczności lokalnej i edukatorka. Obecnie pracuje jako koordynatorka Klubu Młodzieżowego Niebieskie Trampki w Metropolii i specjalistka ds. wsparcia w Forum Młodzieży, a także współtworzy kampanię Niebieskich Trampek.
Bożena Urbańczyk – psycholog świadczący poradnictwo psychologiczne. Posiada 1,5 roku doświadczenia stażowego w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, gdzie wspierała osoby w sytuacjach trudnych i nagłych. Ma również doświadczenie w pracy środowiskowej, obejmującej wsparcie psychologiczne w naturalnym otoczeniu klientów. Obecnie pracuje także z młodzieżą w Klubie Młodzieżowym Niebieskie Trampki.

Przemysław Kluz – socjolog, organizator społeczności lokalnej, mediator grupowy, facylitator, oruniak. Od 2009 roku związany z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej, menedżer Domu Sąsiedzkiego „Gościnna Przystań” na Oruni, Prezes Klubu Sportowego i Firmy społecznej “Granda 77” i redaktor naczelny lokalnego portalu – MojaOrunia.pl. Zaangażowany w projekty rewitalizacyjne włączające mieszkańców, a w szczególności młodzież, w rozwiązywanie lokalnych problemów oraz zmienianie przestrzeni społecznej i architektonicznej dzielnicy. Prowadzi procesy społeczne i mediacje dla samorządu i biznesu.

Alicja Świtlik – specjalistka do spraw edukacji przedsiębiorczej w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER z wykształcenia pedagog. Realizuje projekty wspierające młodzież w rozwoju ich kompetencji i umiejętności. Inicjatorka i mentorka Młodzieżowej Rady w Gdańskim Inkubatorze Starter. Wcześniej wieloletni koordynator projektów w Regionalnym Centrum Wolontariatu, realizowała m.in. takie projekty jak Wolontariat w ECS, Fundusz Senioralny, czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.
Organizatorem wydarzenia jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
DO ZOBACZENIA 12 CZERWCA!
