Urodziny trochę inaczej

Gdańsk po raz kolejny obchodzi urodziny sławnego mieszkańca miasta – Jana Heweliusza. Z tej okazji organizuje Święto Gdańskiej Nauki.


Impreza zainspirowana jest osobą słynnego astronoma, ławnika, naukowca i browarnika – człowieka na wiele sposobów związanego z nauką. Wydarzenie rozpoczęło się 19 stycznia i potrwa przez następne 10 dni, w trakcie których mieszkańcy Gdańska i okolic będą mogli poprzez zabawę nauczyć się czegoś nowego lub po prostu przyjemnie spędzić czas.


Program jest bardzo bogaty: przewidziane są Spacery Rodzinne śladami Jana Heweliusza, wizyta w Browarze „Piwna”, wystawa plenerowa „Gdańska Nauka – nie tylko Jan Heweliusz”, dla młodszych pólkolonie zimowe i Zimowa Akademia Sztuki (udział jest płatny), spektakle plenerowe, spotkania z astronomią „Gwiazdy w bibliotece”, warsztaty, wykłady nawiązujące do życia Jana Heweliusza oraz prezentujące inne aspekty związane z gdańską nauką. W wydarzenie wpisuje się także Koncert Noworoczny im. Jana Heweliusza „Gwiazdy na gdańskim niebie” w Filharmonii na Ołowiance (26 stycznia). Dodatkową atrakcją jest Wielka Rozgrywka Gry Miejskiej (25 stycznia).


Szczegółowy program Święta Gdańskiej Nauki dostępny jest na stronie www.janheweliusz.pl. Część zajęć jest bezpłatna. Mimo iż pogoda nie dopisuje, warto wyjść z domu i dowiedzieć się więcej o historii gdańskiej nauki.

 

 

Marta Gieda

Projekt i wykonanie: Mehowmy