Urodziny Szekspira

Poeta narodowy Anglii, twórca ponad 600 słów, które wprowadzono do języka angielskiego, doceniany za życia i wielbiony po śmierci. William Szekspir – bo to o nim mowa – 23 kwietnia obchodzi swoje 450 urodziny. Z tej okazji w Trójmieście odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych jego świetności.


Obchody rozpocznie konferencja naukowa pt.: „Obrazy Szekspira”, która odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Spotkanie ma na celu odnalezienie kontekstów, w których funkcjonuje Szekspir, jego utwory lub stworzone przez niego postaci. Konferencja jest częścią projektu „Szeksploracje Kultury” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejną atrakcją przygotowaną w ramach urodzin Szekspira jest projekcja filmu „Rosencratz i Guildenstern nie żyją” w reżyserii Toma Stopparda. To nietypowa ekranizacja „Hamleta” Szekspira, w której bohaterowie, dwaj przyjaciele, przenoszą się w świat szekspirowskiej sztuki. Projekcję poprzedzi wykład dr Olgi Kubińskiej. Zwieńczeniem obchodów będzie Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu Teatru Szekspirowskiego, które odbędzie się w środę 23 kwietnia. To niepowtarzalne wydarzenie nie tylko ze względu na unikatową architekturę, ale także udział wybitnych twórców różnych dziedzin sztuki. Dzięki temu impreza nabiera symbolicznego znaczenia, ponieważ otwiera  teatr nie tylko na świat, ale również na szeroko pojętą sztukę. Dach gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to jedyna taka konstrukcja na świecie, która umożliwi granie spektakli zarówno przy świetle dziennym jak i pod rozgwieżdżonym niebem. Na uwagę zasługuje także okalający budynek mur, na którym znajduje się ścieżka spacerowa.  W happeningu wezmą udział m.in. aktorzy Teatru Miniatura i Teatru Muzycznego w Gdyni, akrobaci z Teatru Tańca Mira-Art oraz strongman Mariusz Pudzianowski.


Wstęp na happening jest bezpłatny po okazaniu bezpłatnych wejściówek, które można zdobyć w kilku punktach Trójmiasta. Miejsca, w których można nabyć bilety wstępu na Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu:

GDAŃSK:
– Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51)

– Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Targ Rakowy 5/6)

– Biblioteka Manhattan (Aleja Grunwaldzka 82)

– Instytut Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40)

– Palarnia Kawy (ul. Tkacka 7/8)

– Cafe Absinthe (ul. Św. Ducha 2)

SOPOT:
– Klub Atelier (Al. Mamuszki 2)

– Młody Byron (Dworek Sierakowskich, Józefa Czyżewskiego 12)

GDYNIA:
– Śródmieście (ul. Mściwoja 9)

 

Ania Dąbrowska

Projekt i wykonanie: Mehowmy