Uniwersytet Krytyczny

23 października rozpoczął się jesienny semestr „Uniwersytetu Krytycznego”. Za nami już muzyczna inauguracja oraz trzy wykłady. Do tej pory mogliśmy wysłuchać odczytów o kulturze, teatrze i serialach. Co jeszcze nas czeka w ramach „Uniwersytetu”?

 

Przed nami jeszcze pięć odsłon. Już dzisiaj swój wykład wygłosi Igor Stokfiszewski – krytyk literacki i publicysta. Będzie mówił o teatrze, w nawiązaniu do takich osobistości jak Krystian Lupa, czy Krzysztof Warlikowski. Kolejny wykład będzie należał do Agnieszki Graff, która poruszy temat feminizmu. Dwa tygodnie później (1 grudnia), swój referat „Polubić nowoczesność” wygłosi Agata Bielik-Robson. 5 grudnia ponownie zobaczymy Igora Stokfiszewskiego, który swoim wykładem poszerzy nieco tematykę teatralną. Cykl zakończy się 15 grudnia odczytem Kingi Dunin – „Etyka związków poligamicznych”.

 

Idea „Uniwersytetu Krytycznego” funkcjonuje od 2009 roku. Do tej pory spotkania odbywały się w Warszawie. W tym roku mamy szansę uczestniczyć w  nich również w Trójmieście. Projekt zakłada „wyście” z wiedzą do osób spoza formalnych struktur uniwersyteckich. Organizatorzy chcą podkreślić problem transformacji uniwersytetów w narzędzie gospodarki wolnorynkowej oraz standaryzacji i zawężenia wiedzy przekazywanej studentom na tradycyjnych uniwersytetach.

 

Spotkania odbywają się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku), o godzinie 19.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Uniwersytetu Krytycznego” jest bezpłatny.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy